Milog: o czym musi wiedzieć kierowca?

0
4848
Milong - kierowcy

Niemieckie Mindestlohngesetz, czyli rozporządzenie dotyczące płacy minimalnej w transporcie, obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku. Wbrew pozorom obejmuje ono nie tylko niemieckich kierowców. W jakiej sytuacji przepisy MiLoG dotyczą również polskich kierowców?

MiLoG – przepisy

Zgodnie z rozporządzeniem płaca minimalna kierowcy na terenie Niemiec od 2020 roku wynosi 9,35 EUR na godzinę. Przepisy te obowiązują również pracodawców, którzy delegują swoich pracowników do Niemiec. Firma, która wysyła kierowcę poza granice kraju, musi stosować obowiązujące tam ustalenia prawne. MiLoG, czyli jak Niemcy liczą płacę minimalną polskich kierowców? Wynagrodzenie polskiego kierowcy delegowanego do Niemiec musi podlegać tamtejszym przepisom dotyczącym płacy minimalnej.

Kogo obowiązuje MiLoG?

Nie każde delegowanie kierowcy do pracy na terenie Niemiec skutkuje koniecznością przestrzegania MiLoG. Jeżeli cel transportu leży w innym państwie, a Niemcy są tylko krajem, przez który prowadzi trasa przejazdu, wtedy MiLoG nie obowiązuje. Pracodawca nie musi zgłaszać tego faktu ani przeliczać płacy kierowcy według niemieckich przepisów, ponieważ dotyczą one wyłącznie kierowców wykonujących operację transportową na terenie Niemiec. Przepisy nie obowiązują również osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wykonujących przewóz własnym transportem. Prowadzenie prawidłowej księgowości pracowników z sektora transportowego niesie za sobą obowiązki ewidencji ich czasu pracy, którą w sposób zawodowy zajmuje się – Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców – ocrk.pl

Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?

Według przepisów, pracownik na stałe zatrudniony na terytorium Rzeczpospolitej, ale tymczasowo wysłany do pracy na teren innego państwa członkowskiego UE, w tym oczywiście Niemiec, uważany jest za delegowanego. Z tego też powodu jego pracodawcę obowiązują przepisy MiLoG. Przed delegowaniem pracownika do pracy na terenie Niemiec, pracodawca ma obowiązek zgłoszenia elektronicznego za pośrednictwem portalu internetowego. Dokumentacja pracy musi być prowadzona w języku niemieckim i przechowywana przez 2 lata.

Chociaż przepisy nie są precyzyjne, niezgłoszenie delegowanego pracownika może skutkować karą w wysokości nawet 30000 Euro, tym bardziej prawdopodobną, gdyż niemieckie służby często kontrolują polskie firmy transportowe. Więcej przydatnych informacji można uzyskać z lektury innej publikacji: „MiLoG, czyli jak Niemcy liczą płacę minimalną polskich kierowców„.

Delegowanie pracowników w transporcie drogowym do Niemiec wiąże się z koniecznością przestrzegania rozporządzenia MiLoG. Warto wiedzieć, że to na pracodawcy ciążą związane z tym obowiązki.