Dzień otwarty w kolejowej szkole

0
357

Zespół Niepublicznych Szkół Kolejowych, który we wrześniu tego roku chce uruchomić pierwsze klasy w ramach szkoły zawodowej i technikum, zorganizował Dzień Otwarty dla swoich być może przyszłych uczniów. W środę (23.03) gimnazjaliści i ich rodzice mieli okazję porozmawiać z ekspertami oraz pracodawcami z branży kolejowej.
– Śląsk jest zagłębiem branży kolejowej, szczególnie transportu towarowego – mówi Edyta Pelzer prezes zarządu spółki Conquest – organu prowadzącego szkołę. – mamy tutaj koncentrację dużych firm z tej branży. A zarówno firmy infrastrukturalne jak i przewoźnicy cierpią obecnie na ogromny głód pracowników. Dlatego chcemy stworzyć szkołę, która będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy. Dzisiaj zaprosiliśmy pracodawców, którzy wraz z nami będą tą szkołę tworzyli i będą stanowili o jej ofercie edukacyjnej w przyszłości.
Podczas Dnia Otwartego młodzież miała okazję porozmawiać z przedstawicielami m.in. Kolei Śląskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej czy firmy Bombardier – międzynarodowego koncernuzwiązanego z transportem szynowym. – Jesteśmy tu, bo chcemy pokazać młodym ludziom że na rynku śląskim są duże firmy, które zajmują się tematyką kolejową – mówi Radek Werner, pracownik działu HR firmy Bombardier. – W naszym przypadku są to systemy zarządzania ruchem kolejowym. Zarówno osoby po technikach kolejowych jak i osoby, które kontynuują edukację na studiach mają możliwość podjęcia u nas zatrudnienia.
Zespół Niepublicznych Szkół Kolejowych zamierza stworzyć kierunki o specjalnościach: technik pojazdów szynowych (uwzględniający koleje dużych prędkości), technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik transportu kolejowego, technik dróg i mostów kolejowych, a także monter nawierzchni kolejowej i ślusarz. Dwa ostatnie kierunki będzie można realizować w systemie trzyletniej szkoły zawodowej, pozostałe – w czteroletnim technikum. Nabory do szkoły ruszą w maju.
– W pierwszym roku nie będziemy wymagali podjęcia decyzji o tym jaki wybrać zawód – mówi Edyta Pelzer. – Pierwszy rok poświęcimy na doradztwo zawodowe a także na wizyty studyjne w firmach, które są partnerami naszej szkoły. Pokażemy uczniom jak wygląda praca w danym zawodzie, co będą mogli robić po ukończeniu technikum, a co jeśli zdecydują się kontynuować naukę na studiach o spójnym profilu. Szkoła jest bezpłatna – dodaje pani prezes. – Staramy się o uzyskanie statusu szkoły publicznej.
Więcej informacji o Zespole Niepublicznych Szkół Kolejowych można znaleźć na stronie www.kolejowa.szkola.pl
Foto: SW