11 listopada w Tychach

0
90

Narodowe Święto Niepodległości uczcimy w Tychach tradycyjnie, składaniem kwiatów i mszą świętą, ale też spacerując aleją Niepodległości i grzejąc się przy ognisku.

W sobotę, 10 listopada, odbędą się imprezy o charakterze mniej oficjalnym, a bardziej spontanicznym. – Chcemy odejść od nadmiernego patosu w obchodach 11 listopada – mówi Wojciech Wieczorek, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. – To radosne święto i powinniśmy znaleźć sposoby na wyrażenie radości z tego, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju.

10 listopada o godzinie 17. na pacu pod „Żyrafą” będzie rozpalone ognisko niepodległościowe. Miejskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich tyszan, by się wokół niego zgromadzili. – Będzie można ogrzać się, posłuchać muzyki w wykonaniu orkiestry dętej, a nawet wspólnie zaśpiewać – mówi Wojciech Wieczorek. – Kilka lat temu zorganizowaliśmy na Święto Niepodległości masz z pochodniami. Spotkało się to z bardzo dobrym przyjęciem. Stąd pomysł, by tym razem rozpalić ognisko. Ogień skupia ludzi i wyzwala pozytywne emocje. Zapraszam wszystkich od godz. 17.

Tych, którzy w sobotę znajdą czas już wcześniej, Muzeum Miejskie zaprasza na godzinę 11. na wspólny spacer aleją Niepodległości. Przewodnikiem będzie dyrektor muzeum, Maria Lipok-Bierwiaczonek, która opowie o historii ulicy, także osiedli, parków i budynków sąsiadujących z aleją. – To święto jest okazją by przypomnieć, że mamy w Tychach aleję Niepodległości jako ulicę główną i centralną – mówi pani dyrektor. – Oprowadzę mieszkańców podobnie jak oprowadzałam już po różnych fragmentach szlaku miejskiego, ale tym razem skupimy się na alei Niepodległości. Opowiem o obiektach mijanych po drodze, o architekturze, o projektowaniu i powstawaniu tej części miasta, o kolejnych nazwach ulicy i o Miastoprojekcie, który będziemy mijać po drodze

Wszyscy, którzy zechcą wybrać się na spacer, powinniśmy stawić się w sobotę, 10 listopada o godzinie 11. na przystanku autobusowym Tychy WSZiNS, przy parku Niedźwiadków. – Spotykamy się w miejscu, gdzie zachował się fragment starej drogi Paprocańskiej, która łączyła się z aleją Bielska inaczej niż dzisiejsza al. Niepodległości, bo pod kątem ostrym – wyjaśnia Maria Lipok-Bierwiaczonek. – Postaram się opowiedzieć podczas spaceru o tym wszystkim, co można spotkać przy alei Niepodległości i przedstawić historyczne ciekawostki. To ma być przyjazny i miły spacer, serdecznie wszystkich zapraszam. Oby sprzyjała nam pogoda.

Msza i kwiaty

Niedziela, 11 listopada będzie już dniem oficjalnych uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości. O godzinie 15 pod Pomnikiem Poległych Powstańców Śląskich w Czułowie (ul. Katowicka) nastąpi uroczyste złożenie kwiatów. Natomiast o godz. 17. w kościele pw. św. Krzysztofa zostanie odprawiona msza święta w intencji Niepodległej Ojczyzny. Po mszy nastąpi złożenie kwiatów pod tablicami poświęconymi Polakom poległym w okresach walk niepodległościowych.