Liceum, technikum, branżówka?

5
225

Szkoła branżowa, technikum czy liceum ogólnokształcące? Przed ważnym wyborem stoi aż 636 ósmoklasistów z tyskich placówek, którzy w czerwcu zakończą podstawowy etap edukacji. W poniedziałek 13 maja ruszyła rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Od tego dnia ósmoklasiści mogą więc składać wnioski o przyjęcie do wybranej szkoły średniej.

W Tychach na absolwentów szkół podstawowych czeka oferta 5 szkół branżowych, 6 techników i 4 liceów ogólnokształcących. Rekrutacja trwa od 13 maja do 17 czerwca, natomiast proces rekrutacyjny dla ubiegających się o naukę w szkole ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziale dwujęzycznym, oddziale międzynarodowym, oddziale przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałach wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych – trwa od 13 do 29 maja. Ważne daty to także 21 czerwca, kiedy to należy uzupełnić wniosek o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Wówczas można także złożyć nowy wniosek w związku ze zmianą wyboru szkoły. 12 lipca nastąpi publikacja list zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, a do 18 lipca należy potwierdzić wolę uczęszczania do konkretnej placówki. Finalnie publikacja list przyjętych nastąpi 19 lipca.

– Wybór szkoły średniej to pierwsza, poważna życiowa decyzja, która w znaczący sposób wpłynie na waszą przyszłość. Zanim zdecydujecie, gdzie będziecie kontynuować naukę, przeanalizujcie, jakie macie predyspozycje, zainteresowania, zadajcie sobie pytanie o to, kim chcecie być w dorosłym życiu. Jeśli macie wątpliwości, porozmawiajcie z rodzicami, doradcą zawodowym lub pedagogiem szkolnym. Jeszcze nie jest za późno na odkrycie swoich mocnych stron – mówi do ósmoklasistów Maciej Gramatyka, prezydent Tychów, w specjalnym informatorze, dostępnym na stronie www.oswiata.tychy.pl.

– Wierzę, że wielu z was właśnie w Tychach będzie kontynuować naukę. W szkołach ponadpodstawowych w naszym mieście pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna, która w profesjonalny i nowatorski sposób przygotuje Was do wejścia na rynek pracy lub do kolejnych etapów edukacji. Ponadto, placówki te dysponują nowoczesną bazą dydaktyczną – dodaje prezydent.

W informatorze szczegółowo rozpisano możliwości rozwoju swojej ścieżki edukacyjnej, a także przedstawiono dokładną ofertę każdej publicznej placówki w naszym mieście.

5 KOMENTARZE

  1. Ranking tyskich szkol srednich w Polsce za 2022 r. bo taki znalazlem

    174 – I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego
    674 – IV Liceum Ogólnokształcące
    922 – II Liceum Ogólnokształcące z Oddz. Integrac. im. Cypriana K. Norwida
    Technikum

    321 – Technikum nr 2 (ZS nr 2)
    340 – Technikum nr 4 im. H. i K. Wejchertów

    Bida i nedza ….

    • 13 najbezpieczniejsze miasto, 56 miasto przyjazne dla rowerzystów, 139 miasto przyjazne firmom.
      Wszystkie Rankingi są kija warte. Już widzę jak rzetelnie weryfikują lokaty w rankingu ponad 3 tyś. liceów na terenie Polski. A to najgorsze oczywiście komisyjnie zamykają.

  2. ps. ranking 2024- Kruczek poz. 234, Norwid poz. 576. , IV brak w pierwszym tysiącu. Skoki w lokatach z roku na rok naprawdę dużo nam mówią…. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj