Czym jest antywindykacja i jak może pomóc dłużnikom?

0
86

Wielu dłużników nadal nie zdaje sobie sprawy, że istnieją skuteczne metody umożliwiające wyjście z długów. Z pewnością nie zaliczamy do nich chwilówek, które są tylko kolejnym zobowiązaniem, a zarazem krokiem w stronę wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Tym, na co warto się zdecydować, jest antywindykacja, czyli usługa świadczona przez kancelarie specjalizujące się w oddłużaniu. Czym jest antywindykacja i jakie środki wykorzystuje?

Antywindykacja – co to?

Windykacja to dochodzenie roszczeń i proces egzekwowania spłaty długu z wykorzystaniem środków prawnych. Antywindykacja jest jej przeciwieństwem i obejmuje wszelkie działania dążące do poprawy sytuacji finansowej dłużnika, w tym również redukcję skutków postępowania windykacyjnego czy egzekucji komorniczej. Nie każdy dłużnik wie, że otrzymanie nakazu zapłaty nie jest jednoznaczne z obowiązkiem spłaty wierzyciela, a bardzo często dochodzenie długów jest bezzasadne – może bowiem dojść do przedawnienia długu lub błędnego przypisania go nieodpowiedniej osobie. Dłużnicy, którym zależy na skutecznym wyjściu z długów, powinni się zwrócić do antykomornika, który specjalizuje się w oddłużaniu osób prywatnych i firm.

Na czym polegają usługi antywindykacyjne?

Oddłużanie to proces, który nie ma nic wspólnego z zaciąganiem kolejnych pożyczek. Antywindykatorzy dysponują sprawdzonymi metodami, które – choć są skuteczne – mogą być czasochłonne. Jednak podobnie jest z długami – z reguły rosną one przez wiele miesięcy, a nawet lat. Celem antywindykacji jest cofnięcie tego procesu z wykorzystaniem środków, które w jak najmniejszym stopniu mogłyby zaszkodzić dłużnikowi.

Usługi antywindykacyjne to przede wszystkim:

  • Wnikliwa ocena roszczeń i analiza umów kredytowych – na początkowym etapie współpracy antywindykator analizuje długi klienta i wnikliwie sprawdza dokumentację. Dzięki swojej rozległej wiedzy jest w stanie ocenić, czy nie doszło do nadużycia ze strony wierzyciela i czy dług nie jest przedawniony lub przypisany nieodpowiedniej osobie.
  • Negocjacje z wierzycielami – antykomornik ma doświadczenie w rozmowach z wierzycielami, dlatego jest w stanie wynegocjować dla dłużnika lepsze warunki umowy, w tym dłuższy okres spłaty.
  • Reprezentowanie klientów przed sądami – w niektórych sytuacjach konieczne jest wejście na drogę sądową. Nie należy się tego obawiać, zwłaszcza jeśli wierzyciel niesłusznie żąda spłaty długu.
  • Odzyskiwanie nienależnie dokonanych wpłat – zdarza się, że wierzyciele wykorzystują naiwność i strach dłużników, domagając się nienależnych im wpłat. Jeśli antywindykator to wykryje, dłużnik może pozwać wierzyciela i odzyskać nienależnie wpłacone środki.
  • Upadłość konsumencka – oddłużanie przez upadłość konsumencką to ostateczna metoda wykorzystywana w przypadku osób fizycznych w stanie niewypłacalności, kiedy inne metody oddłużania okazały się nieskuteczne.

Jak znaleźć rzetelnego antywindykatora?

W związku z rosnącym zainteresowaniem antywindykacją na rynku pojawiają się kancelarie oddłużeniowe, które nie zawsze działają na korzyść klienta. Jak więc znaleźć rzetelnego antywindykatora, który rzeczywiście pomoże nam wyjść z długów? Przede wszystkim pamiętaj, że oddłużanie to proces – jeśli więc ktoś obiecuje wyjście z długów w tydzień, najprawdopodobniej nie jest godny zaufania. Najlepiej zdecydować się na pomoc kancelarii oddłużeniowej, która działa w tej branży od dawna i może się pochwalić pozytywnymi opiniami klientów. Jednym z takich antywindykatorów jest Portal Dłużnika, który ma 20-letnie doświadczenie w oddłużaniu Polaków.