Konkursu Chórów 33. Tyskich Wieczorów Kolędowych

0
233

W poniedziałek 11 grudnia upływa termin przesyłania zgłoszeń do pierwszego etapu Konkursu Chórów XXXIII Tyskich Wieczorów Kolędowych (on-line), w który uczestnictwo jest bezpłatne. Wyniki tego etapu poznamy 20 grudnia natomiast miesiąc później, bo 20 stycznia, odbędą się poranne przesłuchania na żywo oraz wieczorny konkurs laureatów. Pula nagród wynosi 15 tysięcy złotych, przewidziano też nagrody dodatkowe.

Karta zgłoszeniowa 

Kolędowanie to od wieków istotny element polskiej tradycji, łączący pokolenia i umacniający więzi międzyludzkie. Tyskie Wieczory Kolędowe od ponad 30 lat promują muzykę kolędową jako dziedzictwo kulturowe, ale także podkreślają jej ogromną wartość społeczną. Dlatego organizatorzy festiwalu, Miejskie Centrum Kultury w Tychach, zapraszają do udziału w konkursie chórów. Pula nagród wynosi 15 tysięcy złotych, przewidziano też nagrody dodatkowe.

W bieżącej edycji festiwalu trwającej od 14 do 20 stycznia 2024 r., podczas wieczornych koncertów kolędy i pastorałki usłyszymy w interpretacji między innymi Stanisława Soyki, Józefa i Elżbiety Skrzeków czy zespołu Chwila Nieuwagi, ale też w typowo świątecznym chóralnym wydaniu. Tychy gościć będą Chór Mieszany Risonanza Continua – laureata konkursu chórów minionej edycji kolędowego święta. Chcąc kontynuować tradycję kolędowania w jego najpiękniejszym wydaniu oraz stwarzać przestrzeń do integracji środowisk śpiewaczych, organizatorzy zapraszają do przesyłania zgłoszeń na 33. edycję konkursu chórów Tyskich Wieczorów Kolędowych.

– To nie tylko konkurs, to święto muzyki przypadające w tym szczególnym okresie roku, kiedy każdy z chórów tworzy wyjątkową atmosferę radości i jedności. To także możliwość dzielenia się emocjami i uśmiechem z publicznością, a nie jedynie występ na scenie podczas przesłuchań czy uroczystego koncertu finałowego. Dzięki świątecznej oprawie kościoła, w którym mają możliwość zaprezentować się co roku zwycięskie chóru, są to momenty, które zapadają w pamięć i pozostawiają piękne wspomnienia na długi czas. To sprawia, że od ponad trzydziestu lat gościmy chóry z całej Polski po to, by wspólnie kolędować – mówi Magdalena Borucka z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Występ zwycięskich chórów na koncercie finałowym (20 stycznia 2024 r., godz. 15.30) podsumuje trwające siedem dni Tyskie Wieczory Kolędowe. Świętowanie zakończy uroczyste wręczenie nagród i misterium Gloria in excelsis Deo z aranżacjami kolęd autorstwa Henryka Jana Botora i recytacjami w matce tyskich kościołów, kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Tychach.

Chóry mogą przesyłać zgłoszenia do 11 grudnia 2023 roku drogą elektroniczną, załączając kartę zgłoszenia oraz link do nagrania występu. Do etapu przesłuchań na żywo w Tychach (te odbędą się 20 stycznia 2024 roku od godziny 9.00) zostanie zaproszonych sześć spośród zgłoszonych chórów. Zgłoszenia oceniać będzie komisja konkursowa w składzie:

  • ks. prof. dr hab. Antoni Reginek – muzykolog, konsultor komisji episkopatu Polski ds. muzyki sakralnej, członek Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych – przewodniczący jury,
  • dr hab. Henryk Jan Botor – kompozytor, organista, wykładowca Akademii Muzycznej
    w Krakowie, dyrektor artystyczny Tyskich Wieczorów Kolędowych,
  • Tadeusz Piszek – śpiewak, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach,
    prof. zw. dr hab. Jan Ballarin – śpiewak operowy, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Muzycznej w Katowicach,
  • mgr Tomasz Giedwiłło – dyrygent, muzyk, nauczyciel, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach,
  • dr Dominika Kawiorska – dyrygent w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu, teoretyk muzyki, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach.

Konkurs skierowany jest do chórów męskich, żeńskich, dziecięcych i mieszanych z całej Polski, do grup formalnych i nieformalnych, niezależnie od ich doświadczenia artystycznego
i scenicznego, bez ograniczenia wiekowego. Pula nagród w Konkursie wynosi 15.000 złotych, a prócz nich występ w Koncercie Laureatów podczas finału Festiwalu. Wybrany chór zostanie także wyróżniony możliwością zagrania koncertu podczas kolejnej edycji Tyskich Wieczorów Kolędowych w roku 2025.

 

HARMONOGRAM KONKURSU
1. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 11 grudnia 2023 r.
2. Wyniki pierwszego etapu konkursu: do 20 grudnia 2023 r.
3. Drugi etap konkursu – przesłuchania na żywo: 20 stycznia 2024 r. od godz. 9:00
w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach (al. Niepodległości 53, 43-100 Tychy).
4. Występ nagrodzonych chórów na Koncercie Finałowym: 20 stycznia 2024 r.
godz. 15:30.

Partnerem konkursu chórów Tyskich Wieczorów Kolędowych jest portal chórtownia.pl

 


źródło: MCK

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj