Od rysunku do betonu czyli drukowane obrazy z Viniciusem Libardoni

0
177
Fot. A. Pławski

W Muzeum Miejskim odbyły się warsztaty „Drukowane obrazy: od rysunku do betonu” – towarzyszące wystawie „Vinicius Libardoni: Memento”, które prowadził Vinicius Libardoni, brazylijsko-włoski artysta i architekt upamiętniający w niezwykły sposób dziedzictwo polskiej powojennej architektury modernistycznej i „odpominający” nieistniejące już lub zupełnie do samych siebie niepodobne ikony.

W cyklu monochromatycznych grafik odbitych na surowych żelbetonowych płytach portretuje gmachy z różnych miast Polski, powstałe w latach 60. i 70. XX wieku, oddając paradoks ich losu.

W minioną sobotę uczestnicy, inspirując się fragmentami mozaikowej dekoracji (proj. i wyk. Franciszek Wyleżuch) z budynku Zakładu Elektroniki Górniczej w Tychach (1966–2015), proj. Marek Dziekoński, stworzyli oparte na swoich rysunkach własne mozaiki, które następnie zostały odlane w małe wydrukowane panele – podobnie jak prace prezentowane na wystawie czasowej Vinicius Libardoni: Memento. Fotorelację z wydarzenia przygotował Artur Pławski.


Źródło: Muzeum Miejskie