Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem o różnych podłożach

0
135
Para seniorów na ławce

Kłopoty z nietrzymaniem moczu to bardzo wstydliwa dolegliwość. Objawy nietrzymania moczu potrafią skutecznie odebrać radość życia i powodować nawet wycofanie się z życia towarzyskiego. Jakie są przyczyny tego problemu i jak skutecznie leczyć nietrzymanie moczu? Co warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu i jak radzić sobie z jego objawami?

Nietrzymanie moczu- na czym polega ta dolegliwość?

Nietrzymanie moczu, zwane także inkontynencją, to problem, który dotyczy nawet 10-12% populacji. Co ciekawe, problem dotyczy dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn, a występuje najczęściej po 45. roku życia. Istotą nietrzymania moczu jest niekontrolowane jego wyciekanie z pęcherza moczowego, przy czym wyciekanie to może mieć odmienny charakter- u jednych pacjentów jest to parę kropel, u innych cały strumień. Bez względu na natężenie problemu, dolegliwość ta jest bardzo krępująca i wstydliwa. Na szczęście, istnieją skuteczne metody leczenie tego problemu, obejmujące metody zachowawcze, farmakologiczne, a w ostateczności także operacyjne.

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu i naglące nietrzymanie moczu?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się wówczas, gdy mechanizm zamykania się cewki moczowej nie działa prawidłowo. Wyciekanie moczu z pęcherza moczowego występuje, gdy ciśnienie w śródbrzuszu zwiększa się. Ma to miejsce np. w momencie kichnięcia bądź jakiegokolwiek innego wysiłku fizycznego. W przypadku kobiet, problem wysiłkowego nietrzymania moczu może mieć ścisły związek z osłabieniem mięśni dna macicy, a to z kolei związane jest z przebytymi porodami, ciężką fizyczną pracą czy niedoborami hormonalnymi. W przypadku mężczyzn wystąpienie tej formy nietrzymania moczu to zazwyczaj wina uszkodzenia zwieracza w trakcie operacji.

Naglące nietrzymanie moczu ma ścisły związek różnego rodzaju zaburzeniami w obrębie dolnych dróg moczowych. Podczas gromadzenia się moczu pojawia się wzmożone czucie w pęcherzu bądź skurcze mięśni wypieracza. Oprócz dwóch powyższych rodzajów nietrzymania moczu, wyróżnić można także nietrzymanie moczu związane bezpośrednio z przepełnieniem pęcherza oraz odruchowe nietrzymanie moczu. W pierwszym przypadku najczęściej mamy do czynienia z zagięciem cewki moczowej głównie przy obniżeniu dna miednicy u kobiet czy powiększeniu prostaty u mężczyzn. W przepełnionym pęcherzu pojawia się wzrost ciśnienia, które pokonuje opór cewki moczowej, a to z kolei wywołuje wyciek moczu. W przypadku nietrzymania odruchowego mówimy o schorzeniu układu nerwowego. W skrajnych przypadkach zdarza się także pozacewkowe nietrzymanie moczu, wywołane upośledzeniem połączeń przewodów moczowych. To skutkuje utratą moczu do wnętrza jamy brzusznej. Wyróżnia się również mieszane nietrzymanie moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to złożony problem, który może mieć różne podłoże. Czasem ma charakter przewlekły, a czasami jest stanem przejściowym. Przyczyną nietrzymania moczu mogą być zażywane leki moczopędne, jak również wiele różnego rodzaju dolegliwości związanych z samym układem moczowym. W przypadku kobiet do częstych przyczyn problemu zalicza się po prostu anatomię dolnych dróg moczowych i osłabienie mięśni dna miednicy. Wiele kobiet zauważa problem po przebytej ciąży i porodzie, jak również w okresie menopauzy. Bywa, że nietrzymanie moczu ma związek z paleniem tytoniu, gdyż wdychany dym uszkadza śródbłonek naczyń krwionośnych, przez co ukrwienie narządów wewnętrznych i mięśni ulega zaburzeniu. Istnieje całe mnóstwo chorób, w których przebiegu zauważa się właśnie nietrzymanie moczu. Zaliczyć do nich można zakażenia układu moczowego, pochwy, udar mózgu, stwardnienie rozsiane, niewydolność serca, choroby układu nerwowego, cukrzyca i wiele innych.

Leczenie nietrzymania moczu

Zwalczaniem problemu nietrzymania moczu zajmuje się urolog, jednak dolegliwości należy skonsultować również z neurologiem, a w przypadku kobiet z ginekologiem. Lekarz przeprowadza wywiad, a następnie kieruje na szereg badań, w tym badanie ogólne, posiew moczu, oznaczenie stężenia mocznika i kreatyniny w surowicy, USG, a także badanie urodynamiczne. Często wystarczy wdrożenie odpowiednich i systematycznych ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy. Zaleceniem jest także przestrzeganie właściwego oddawania moczu w ciągu doby. Leczenie profilaktyczne wspierane jest zazwyczaj leczeniem farmakologicznym. Jeśli nie przyniesie skutków, należy wdrożyć leczenie operacyjne.

Sposób zwalczania problemu nietrzymania moczu ma ścisły związek z przyczyną problemu. Bardzo często zaleca się wsparcie technikami behawioralnymi. Jednym ze sposobów ćwiczenia mięśni pęcherza moczowego jest trening wstrzymywania moczu przez odpowiedni czas- na początku przez około 10 minut, stopniowo wydłużając czas. Celem jest wydłużenie czasu przerw między oddawaniem moczu do 2, a nawet 4 godzin. Skuteczne są także ćwiczenia mięśni Kegla.

Wsparcie w nietrzymaniu moczu? TENA!

Popuszczanie moczu, choć wstydliwe i krępujące, nie może być powodem do wycofywania się z życia towarzyskiego. Wsparciem leczenia tej dolegliwości jest stosowanie produktów TENA, pozwalających na uczucie komfortu i suchości przez cały dzień. W ofercie marki znajdują się podpaski, wkładki, a także dyskretne majtki chłonne, które poradzą sobie z nietrzymaniem moczu o każdym natężeniu.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z marką TENA