Arystoteles i Dante – przyjaciele na dobre na złe

0
179
Chłopaki w czytelni

Kim są Arystoteles i Dante? Te niecodzienne imiona noszą dwaj amerykańscy chłopcy meksykańskiego pochodzenia. Na kartach swoich powieści dla młodzieży, uwiecznił ich Benjamin Alire Saenz. Osoby, które lubią nostalgiczne nastroje i pełne ciepła opowieści o przyjaźni i rodzinie, z pewnością ich polubią. Historia dwóch nastolatków podbiła serca czytelników na całym świecie, a nawet doczekała się ekranizacji.

  1. Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata
  2. W poszukiwaniu własnej tożsamości
  3. Kilka słów o autorze

Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata

Do rąk polskich nastoletnich czytelników, trafia licząca ponad 500 stron powieść Arystoteles i Dante przepadają w toni życia, autorstwa Beniamina Alire Saenza. Jest to druga część bestselleru pt. Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata. Niezwykła opowieść o przyjaźni dwóch latynoskich chłopców, tocząca się w Stanach Zjednoczonych, w latach 80. ubiegłego stulecia, zdobyła prestiżową nagrodę Pen Faulkner Award za najlepszą amerykańską książkę prozatorską. Nic dziwnego, ponieważ autor troskliwie traktuje swoich bohaterów, dając czytelnikowi okazję zarówno do refleksji, jak i do wzruszeń. Tytułowe sekrety wszechświata, to w przenośni tajemnice własnej osobowości i tożsamości dwóch nastolatków. Przepięknie napisana historia przyjaźni chłopców, których pozornie więcej dzieli niż łączy, to lektura prowokująca do przemyśleń. Arystoteles i Dante poznają najważniejsze prawdy o dorastaniu, poszukiwaniu swojego miejsca na świecie, oraz o relacjach międzyludzkich. To szczera opowieść o miłości, przyjaźni i rodzinie. To podróż dwójki nastolatków przez skomplikowany wszechświat uczuć i emocji. Narracja prowadzona jest z wręcz niezwykłą wrażliwością. Mocną stroną obu części są dialogi spokojnego Ariego z wygadanym Dantem. To właśnie one, czynią z nich najbardziej rzeczywistych bohaterów. Niby całkowicie zwyczajna opowieść, za sprawą lekkiego pióra autora, może stać się jedną z najważniejszych lektur młodego czytelnika. Po książki o przygodach Arystotelesa i Dantego, sięgają jednak także starsi odbiorcy.

W poszukiwaniu własnej tożsamości

Pod względem fabularnym, w obu powieściach dzieje się raczej niewiele. Arystoteles, nazywany przez rodzinę  Ari, jest krnąbrnym nastolatkiem, zamkniętym w sobie i wycofanym. Jak inni, chodzi do szkoły, odrabia lekcje i dorywczo pracuje w barze z hamburgerami. Jego świat zewnętrzny wydaje się poukładany, lecz tylko pozornie. Cieniem na na idealnym wizerunku jego rodziny, kładzie się historia brata, który przebywa w więzieniu. Rodzice nie chcą o nim mówić, co negatywnie wpływa na samopoczucie chłopca. Ari nie ma przyjaciół, nie dogaduje się dobrze z rówieśnikami i nie podziela ich zainteresowań. Wszystko zmienia się w chwili, gdy w życiu nastolatka pojawia się Dante – wszystkowiedzący chłopak, patrzący na świat w specyficzny sposób. Jest wygadany, dowcipny i zupełnie różny od spokojnego Arystotelesa. Obaj bohaterowie spotykają się pewnego dnia na miejskim basenie i staje się to początkiem niesamowitej przyjaźni. Odkrywają łączącą ich więź. Wspólnie poznają świat, ten zewnętrzny np. obserwując gwiazdy, jak i wewnętrzny, rozmawiając o życiu. Obaj doskonale wiedzą, że wkraczając w dorosłość, nie będzie im łatwo. W książce pojawia się także wątek nieheteronormatywności, ale w niej nie dominuje. Książka została napisana niemalże poetyckim językiem, a historia dwóch nastolatków przedstawiona jest w sposób ciepły i, w opinii wielu czytelników, wręcz magiczny. W drugiej części, dalej poznajemy historie bohaterów i ich zmagania z uczuciami. Ari traci bliską mu osobę, co wywołuje w nim szereg negatywnych emocji. Czy Dante potrafi mu pomóc? Nie będziemy zdradzać zakończenia powieści. Przygoda dwóch nastoletnich chłopców trwa nadal, ich niezwykła relacja ewoluuje, a jej kulminacją jest odnalezienie siebie nawzajem.

Kilka słów o autorze

Autor obu części opowieści o Arystotelesie i Dantem, wychował się na niewielkiej farmie, nieopodal miasta Mesilla w stanie Nowy Meksyk. Jego wczesna młodość przypadła na lata 80. XX wieku. Dlatego zapewne, w tym czasie umieścił akcję swoich opowieści. Jako osoba wrażliwa emocjonalnie, postanowił wstąpić do seminarium duchownego. Studiował także teologię w Belgii. Po powrocie do USA był księdzem w miejscowości El Paso w Teksasie, tej samej , w której rozgrywa się akcja obu książek. Po jakimś czasie opuścił jednak zakon, a swoje zainteresowania skierował ku literaturze. Podjął studia na teksańskim uniwersytecie, na którym zgłębiał zagadnienia związane z literaturą angielską i amerykańską. Zapisał się też na kurs kreatywnego pisania. Obecnie, sam jest wykładowcą na uniwersytecie w Teksasie. Pisze wiersze i prozę. Jego książki dla dzieci i młodzieży były wielokrotnie nagradzane. Lekkie pióro i prosty, lecz zarazem poetyczny język, to podstawa talentu autora. Jego książki są lubiane ze względu na ciepłą atmosferę, wielowymiarowość postaci, oraz niezwykłą umiejętność pisania o tym, co najważniejsze, czyli o miłości i przyjaźni.