Rozdano nagrody w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Regionie Silesia Incognita 2022

2
712

Za nami VI edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie Silesia Incognita, organizowana przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową nr 37 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego. Konkursowi patronuje Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, który ufundował główną nagrodę – wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Dzisiaj w Tyskiej Galerii Sportu spotkało się 30 najlepszych zespołów, wyłonionych w I etapie konkursu, by zmierzyć się w finale. Składał się on z dwóch części. W pierwszej uczniowie odpowiadali na pytania zadawane przez ekspertów – m.in. o tytuł książki dla dzieci napisanej przez Horsta Eckerta (Janoscha), w której bohaterami są Tygrysek i Miś, w którym roku Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o powołaniu Sejmu Śląskiego oraz o nazwiska posłanek do Sejmiku Śląskiego w okresie międzywojennym. Następnie na podstawie krótkich sylwetek trzeba było odgadnąć wybitne postacie Ślązaczek i Ślązaków (m.in. noblistki z fizyki Marii Goeppert-Mayer i księcia Władysława Opolczyka, który sprowadził na Jasną Górę obraz Matki Boskiej). Było też wiele innych pytań, np. czego nie było wolno robić nauczycielkom w autonomicznym woj. śląskim? (wyjść za mąż i mieć dzieci, tzw. ustawa celibatowa) oraz w jakim zaborze znalazł się Śląsk? (Śląsk nie był pod zaborami, bo administracyjnie należał do Prus).

Do ścisłego finału awansowało sześć drużyn, które ostatecznie zdobyły następujące lokaty:

♦ I miejsce: Aleksandra Affek i Wiktoria Doktor (pod opieką Lucyny Wałach) – SP im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach – 20 pkt,

♦ II miejsce ex aequo: Bartosz Janyga i Antoni Miłowski (Franciszek Podleśny) – SP nr 5 w Rybniku – 15 pkt oraz Konrad Mercik i Igor Mol (Barbara Wawrzyczek) – SP nr 25 im. Juliusza Słowackiego w Rudzie Śląskiej – 15 pkt,

♦ III miejsce: Aleksandra Filipowska i Paulina Piksa (Teresy Pająk) – SP w Gogołowej – 12 pkt,

♦ IV miejsce: Sonia Nieć i Weronika Steć (Bożena Grzyś) –  SP nr 17 w Tychach – 11 pkt,

♦ V miejsce: Mateusz Koźbiał i Wojciech Nyga (Tadeusz Mrzyk)  – SP im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach – 6 pkt.

Pomysłodawcą konkursu i jednym z jego organizatorów jest Marcin Melon, nauczyciel języka angielskiego w SP nr 37, twórca autorskich programów nauczania o Śląsku, a także pisarz i dziennikarz.

– Poziom konkursu rośnie z roku na rok – powiedział. – O ile pytania przygotowane przez nas, organizatorów, okazywały się do pokonania, to goszczący na ekranie eksperci nie mieli litości dla uczestników. Tym bardziej trzeba docenić sukces dziouszek z Bojszów, Aleksandry Affek i Wiktorii Doktor, które na mecie wyraźnie (aż o 5 pkt) wyprzedziły rywali z Rudy Śląskiej (autorów najwyżej ocenionej pracy eliminacyjnej) i z Rybnika. Warto podkreślić, że w czołowej szóstce znalazły się aż dwie drużyny z bojszowskiej SP im. Wilhelma Gawlikowicza, co pokazuje wyraźnie jakość edukacji regionalnej w tej szkole. Jednak nawet zwyciężczynie, w rozmowie z patronem honorowym Łukaszem Kohutem, podkreślały, że pierwsza konkurencja sprawiła im sporo problemów. Ola i Wiktoria spędzą zatem trzy dni w Parlamencie Europejskim, jednak na podziw organizatorów zasłużyły wszystkie drużyny, jakie zakwalifikowały się do finału.

– Cieszę się, że po raz kolejny mogę patronować temu wydarzeniu i że znów będę mógł gościć w Brukseli naszych uczniów – powiedział Łukasz Kohut. – Takie inicjatywy utrwalają naszą miłość do Śląska, a myślę, że i do Unii Europejskiej, bo Śląsk, jako nasza mała ojczyzna, jest przecież częścią Unii. Jakiś czas temu zorganizowałem konferencję w Parlamencie Europejskim „Śląsk w Europie” z udziałem z prof. Małgorzata Myśliwiec, Szczepana Twardocha i  Adama Bodnara. Mówiliśmy o śląskiej tożsamości, o języku śląskim. W ślad za tym opracowałem pierwszą rezolucję Parlamentu Europejskiego, która wzywa polski parlament oraz polski rząd do uznania języka śląskiego za język regionalny.

Na zdjęciu: zwyciężczynie Silesia Incognita 2022 – Aleksandra Affek i Wiktoria Doktor oraz ich opiekunka Lucyna Wałach ze Szkoły Podstawowej im. Wilhelma Gawlikowicza w Bojszowach wraz z  europosłem Łukaszem Kohutem.

 Foto: Grzegorz Krzysztofik/materiały Muzeum Miejskiego w Tychach.

2 KOMENTARZE

  1. Ten caly Kohut to slaski ekstremista niczym nie rozniacy sie od tych z donbasu

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.