Księgowość online vs. biuro rachunkowe. Księgowość przez internet czy ta tradycyjna- co wybrać?

0
249
Kobieta z fakturą przy laptopie

Każdy, kto zakłada własną firmę, prędzej czy później staje przed wyborem usług księgowych. Faktury VAT, rozliczenia z Urzędem Skarbowym czy ZUS-em stanowią niemałe wyzwanie. Szczególnie w obliczu Polskiego Ładu i stale zmieniających się przepisów. Co zatem warto wybrać? Program do księgowości internetowej czy tradycyjną księgowość? Na co zwrócić uwagę?

Tradycyjna księgowość- plusy i minusy

Właściciel może prowadzić księgowość firmy samodzielnie lub zatrudnić do tego dedykowanego pracownika. Ma też alternatywę zlecenia rozliczeń na zewnątrz np. do biura rachunkowego. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Atutami pierwszych dwóch może być bieżący dostęp do wszystkich dokumentów księgowych firmy. W praktyce jednak, przy rozbudowanej strukturze, właściciel ma przeważnie zbyt mało czasu, by w pełni zaangażować się w sprawy księgowe w tradycyjnej formie.

Zatrudnienie wewnętrznego pracownika na stanowisku księgowego daje większą szansę na zawężenie specjalizacji i dokładniejsze podejście do analiz podatkowych. Przewagą tego rozwiązania jest też skupienie się na optymalizacji pod kątem jednej konkretnej firmy. Wymaga ono jednak, ze względu na często zmieniające się przepisy, stałego udziału pracowników w szkoleniach i kursach oraz zakupu programów księgowych. Niesie to zatem ze sobą dodatkowe, i niemałe, koszty.

Ostatnim, i chyba najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest skorzystanie z usług biura księgowego. Zewnętrzna firma bierze wówczas na siebie pełną odpowiedzialność prowadzenia ksiąg i składania deklaracji oraz dokumentów do urzędów.

Jaka jest rola tradycyjnej księgowości firmie?

Do usług świadczonych przez biura rachunkowe należą m. in. wystawianie faktur VAT, wypełnianie ksiąg przychodów i rozchodów, prowadzenie rejestrów i ewidencji, księgowanie przychodów i kosztów oraz prowadzenie rozliczeń z pracownikami, przygotowywanie deklaracji podatkowych i przesyłanie ich do urzędów. Po stronie właściciela firmy pozostaje jedynie dostarczenie odpowiedniej dokumentacji firmowej do rozliczeń. Przedsiębiorcę interesuje głównie jaka będzie wysokość podatku, który musi zapłacić i ile będą wynosić jego składki na ubezpieczenie.

Minusem takiego wyboru jest wgląd zewnętrznych osób w finanse firmy oraz możliwości manipulacji stawkami za świadczone usługi w nawiązaniu do analizowanych przychodów. Wybór biura rachunkowego wiąże się również z koniecznością osobistych wizyt oraz brakiem bieżącego wglądu w raporty i rozliczenia. Jak zatem uniknąć wysokich kosztów usług i jednocześnie zadbać o fachowe księgowanie?

Księgowość online – program do fakturowania

Internetowe formy księgowania cieszą się dziś coraz większą popularnością. Ich przewagami są przede wszystkim szybkość, wygoda i mobilność w działaniu. Księgowość online to świetna propozycja dla właścicieli firm ceniących sobie dużą samodzielność oraz stałą kontrolę finansową.

Księgowość internetowa nie różni się znacząco od tej tradycyjnej. Jej atutem jest jednak brak potrzeby fizycznego dostarczania dokumentów do biura rachunkowego. Oszczędność czasu to jednak niejedyny plus. Istotną zaletą jest stały dostęp do dokumentacji w jednym miejscu i możliwość jej wydrukowania w razie potrzeby.

Faktury 2022. Zalety księgowości online

Na rynku znajdziemy nie jeden ciekawy program do fakturowania. Dzięki nim właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych i małych firm mają szansę znacząco obniżyć koszty prowadzenia księgowości. Jedno z tego typu rozwiązań posiada wFirma. Oprogramowanie jest intuicyjne i proste w obsłudze. Poza funkcjami dostępnymi w tradycyjnej księgowości, system oferuje między innymi integrację z bankowością online, MF oraz e-ZUS. Program wFirma zadba także o bezpieczeństwo informacji oraz w porę przypomni o ważnych terminach na podstawie wbudowanego kalendarza przedsiębiorcy.