Polska edycja MEDS Revival 2021 wkrótce w Tychach

2
300

W połowie sierpnia do Tychów przyjadą designerzy i architekci z prawie 20 krajów, by wziąć udział w międzynarodowym projekcie MEETINGS OF DESIGN STUDENTS (MEDS).

– W 2010 roku kilku znajomych wpadło na pomysł, by wspólnie sobie pomagać, dawać możliwości rozwoju, a jednocześnie tworzyć projekty dla konkretnych środowisk i lokalnych społeczności. Od tego czasu MEDS zapewnia przestrzeń do wymiany pomysłów i idei związanych z architekturą, wzornictwem przemysłowym, grafiką, modą i fotografią – mówi Magdalena Storożenko – President of MEDS Silesia Foundation, odpowiedzialna za realizację tegorocznej, polskiej edycji projektu.

MEDS to jednak nie tylko warsztaty. – To także ambitni, zaangażowani designerzy i architekci, którzy wspierają się wzajemnie w swoich działaniach. Uczestnicy warsztatów sami stają się później tutorami, organizują wydarzenia we własnych krajach oraz kolejne warsztaty – dodaje Magdalena Storożenko.

Do Polski przyjedzie 60 uczestników m.in. z Libanu, Irlandii i Kosova. Uczestnicy przez dwa tygodnie będą mieszkali w różnych cz ęściach miasta, jednak i „bazą” będzie Browar Obywatelski w Tychach. Oprócz tego, uczestnicy MEDS’a zrealizują 2 projekty w Tychach oraz po jednym w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. 2 projekty powstaną również dla Metropolii GZM. – W tunelu na al. Jana Pawła w Tychach powstanie mozaika z „odpadów” w tunelu, ma za zadanie ukazać nowe spojrzenie na to miejsce oraz poruszyć problem zalewających świat w ogromnych ilościach odpadów. Autorami projektu są Errita Zuna,Elira Beqaj z Kosova, a będzie go realizował zespół z Libanu i Irlandii: Vanessa Chamilian, Deimis Bakunas i Andrew Byrne – mówi Magdalena Storożenko.

Z kolei w Parku Północnym powstanie projekt lustrzanej „kaplicy zadumy”, która dzięki lustrzanej elewacji wtapia się w otaczającą zieleń. Jego autorem jest irlandzki architekt Kieran Donnellan. MEDS to nie tylko spotkania młodych, ambitnych ludzi, ale także wiedza, która z tych spotkań wynika. – Wiedza zdobyta na MEDS Revival 2021 to wiedza dotycząca, między innymi polskiego wzornictwa, które przyciąga niemożliwym do pomylenia z żadnym innym, niszowym (w skali świata) charakterem. Na tym oparta jest strategia promocyjna edycji 2021 oraz wydarzenia towarzyszące. To właśnie te etnograficznie wyjątkowe aspekty polskiej kultury mają być inspiracją dla projektów realizowanych przez uczestników warsztatów – podkreśla Kamila Haja – vice-president od MEDS Silesia Goundation.

Od 2010 roku w ramach MEDS zrealizowano kilkadziesiąt projektów m.in. w Belgii, Grecji, Serbii, Rumunii czy Libanie. Więcej informacji na temat MEETINGS OF DESIGN STUDENTS można znaleźć na stronie medsworkshop.com/meds-silesia-workshop/ lub na FB MEDS Workshop. Miasto Tychy jest jednym z partnerów wydarzenia.

Źródło: UM Tychy

2 KOMENTARZE

  1. To świetnie się składa obok wejść do tunelu jest pełno porozrzucanych butelek i śmieci, przy poczcie z lewej strony pod schodami, przy wejściu do drugiego tunelu od strony Dąbrowskiego podobnie, pod przejściem, obok wejścia do tunelu i w okolicach dawnej stacji Tychy Miasto. Pewno uczestnicy tego projektu z nich wytworzą te dzieła bo i po co przywozić inne jak tam jest tyle śmieci, że spokojnie wystarczy… Miasto mogło by teren ten uprzątnąć. Właścicielem jest częściowo jest pkp, ale wydaje ono zgodę na uprzątnięcie ich terenu w pewnych terminach po uzgodnieniu i zatrudnieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracownikow do uprzątnięcia śmieci na terenach kolejowych… Szkoda, że miasto samo z siebie nie widzi potrzeby sprzątania wykopu kolejowego w czasie jesień-wiosna kiedy opadają liście i ujawniony jest przykry widok zaśmieconej okolicy. Niestety mieszkańcy nie dbają o tą okolice co przekłada się na taki wygląd (imprezująca młodzież na dawnym peronie Tychy Miasto, liczne stłuczone butelki w przejściach podziemnych (na szczęście tam jest regularnie sprzątane), imprezy na schodach prowadzących do dawnego peronu…

  2. Mało śmieci na terenach kolejowych jest…? To trzeba zwozić inne jeszcze? Tunele powinny być odmalowane całe na biało ponownie jak niedawno było wymalowane i założone kamery w kilku widocznych miejscach, żeby nie dopuścić do malowania paskudnych, a nawet i wulgarnych grafitti. Lub pomalowany tą techniką przez profesjonalistów, którzy takie malunki wykonują na normalnym poziomie. A taka nowoczesna sztuka powinna być raczej w jakimś bardziej reprezentatywnym miejscu np. w tunelu dworca kolejowego albo np przy którymś z tych nowych parkingów park ride, albo w holu mediateki gdzieś.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.