Myślą i dyskutują

0
688

Już po raz drugi odbył się w Tychach Turniej Debat Oksfordzkich „Jestem, myślę, dyskutuję”. Uczniowie tyskich liceów i techników spierali się m.in o to czy śląska tradycja to wstydliwe dziedzictwo dla młodego pokolenia, czy mowa nienawiści to najważniejszy obecnie problem w komunikacji społecznej albo czy media ogłupiają społeczeństwo. Spierali się oczywiście na argumenty – jedną z żelaznych zasad debaty oksfordzkiej jest poszanowanie oponenta i kultura wypowiedzi.

Turniej odbył się w tyskiej Mediatece we wtorek, 30 kwietnia. Uczestników przywitali dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach Anna Krawczyk i przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Tychy Tomasz Budziosz – reprezentujący organizatorów wydarzenia. O tradycji debaty oksfordzkiej i jej zasadach opowiedziała Beata Maleska-Pająk, która podczas debaty pełniła rolę marszałka. – Sama debata ma korzenie w starożytnej Grecji, a debata oksfordzka oczywiście w Anglii, gdzie długą tradycję ma parlamentaryzm. Debata miała pomóc w organizacji życia parlamentarnego, gdzie spotykały się grupy ludzi o odmiennych poglądach – mówiła.

Debata uczy więc pięknie się różnić i dyskutować używając argumentów. Uczestnicy turnieju znają wcześniej temat dyskusji, ale dopiero tuż przed debatą dowiadują się czy ich rolą będzie obrona postawionej w temacie tezy czy próba jej obalenia. A więc już w trakcie przygotowań muszą oni szukać argumentów za i przeciw w każdej sprawie, co pozwala im potem „wejść w buty” przeciwnika. Co ważne, uczestnicy nie  prezentują w debacie własnych poglądów, mają po prostu wykazać się znajomością tematu, umiejętnością argumentacji i sprawnością retoryczną.

Tym razem najlepiej poradzili sobie w tej roli uczniowie tyskiego Zespołu Szkół nr 1. Drużyna w składzie: Jakub Perdas, Antonina Lazar, Błażej Hałat i Mikołaj Figlarski pokonała najpierw oponentów z Norwida (II LO) i w finale zmierzyła się z sukcesem z I LO. Tym samym tyski Kruczek zajął drugie miejsce (drużyna: Joanna Dudek, Agnieszka Rybicka, Paulina Stasieczek, Daria Socha). Z kolei Norwid w debacie o trzecie miejsce pokonał zespół Technikum TEB Edukacja.

– Debaty o I i III miejsce były bardzo zaciekłe, o zwycięstwie decydowała mała różnica punktów – mówi Rafał Scholz, drugi z marszałków turnieju debat.

Zmagania dyskutujących oceniała Loża Ekspertów: Magdalena Bielecka, Kamil Berych, Mirosław Wątroba, Jan Pająk i Krzysztof Markowski.

Organizatorami Turnieju są Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach i Młodzieżowa Rada Miasta Tychy. Sponsorem zostało Stowarzyszenie Inicjatywa Tyska. To pierwszy tyski turniej debat dla młodzieży, chociaż uczniowie tyskich szkół niejednokrotnie triumfowali już w podobnych turniejach na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Na zdjęciu: zwycięska drużyna Zespołu Szkół nr 1.
Foto: SW