Ciekawość historyka sztuki

0
640

Patryk Oczko pracuje w Muzeum Miejskim w Tychach zaledwie od 4 lat, ale zdążył poznać miasto lepiej niż niejeden rodowity tyszanin. Za książkę “Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta” otrzymał nagrodę w LXI Konkursie im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa na prace naukowe młodych członków Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czasie LXIV Ogólnopolskiej sesji naukowej Stowarzyszenia Historyków Sztuki 24 listopada w Warszawie. Książka Patryka Oczko została nagrodzona w kategorii prac naukowych opublikowanych. Nie było to pierwsze wyróżnienie dla tej książki. W maju br. Muzeum Miejskie otrzymało za nią wyróżnienie w Konkursie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2015.
Patryk Oczko jest absolwentem archeologii i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Gdy podjął pracę w Tychach – mieście, które na pierwszy rzut oka nie jest kopalnią tematów dla historyka sztuki – sam przyznaje, że miał pewne obawy.
Wcześniej pracowałem w muzeum w Bielsku-Białej – mówi. – Tam jest jednak dużo starsza tradycja, bogaty okres dwudziestolecia międzywojennego, a w Tychach zupełnie tego nie było. Musiałem przestawić się na coś, co było dla mnie nowe. To mnie jednak wciągnęło i wciąga coraz bardziej, początkowy niepokój o to czym będę się tu zajmował, szybko się rozwiał. W Tychach jest mnóstwo ciekawych przykładów architektury, są rzeźby, mozaiki, wszystko to w dość ciekawym kontekście nowego miasta. Ja zajmuję się przede wszystkim okresem powojennym, wcześniej przykładów sztuki nie było tu wiele. To wszystko rozkręciło się wraz z budową nowego miasta i dlatego stanowi zwartą całość. I to jest dla mnie ciekawe. Teraz widzę tu bardzo wiele ciekawych tematów do rozwinięcia.
Książka “Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta” jako pierwsza tak wyczerpująco opisuje obecne w Tychach przykłady malarstwa monumentalnego i rzeźby plenerowej – nie tylko te wielkie, jak Pomnik Walki i Pracy czy mozaika na ścianie Teatru Małego, ale też całkiem małe, schowane w głębi osiedli. Niektóre z nich możemy podziwiać do dziś, inne uległy zniszczeniu. Patryk Oczko przypomina to, co zostało już zapomniane, podkreśla walory artystyczne obiektów, które mijamy codziennie, ale przestaliśmy je zauważać. Przypomina, że mają one autorów, tytuły i swoją historię. I że stanowią wielką wartość, trzeba tylko spojrzeć na nie od nowa i bez uprzedzeń.
Bardzo się cieszę, że nastawienie mieszkańców Tychów się zmienia, że coraz bardziej interesują się tym, co mają obok siebie, na swoich osiedlach i zaczynają inaczej na to patrzeć – mówi Patryk Oczko.
Echo, jakim odbiła się książka i prezentowana w Muzeum Miejskim wystawa “Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta”, sprawiło, że miasto Tychy wraz z TSM “Oskard” przystąpiły do opracowania “Programu odrestaurowania rzeźb i rzeźbiarskich elementów małej architektury, jakie znajdują się na terenie osiedli D, G, F i M”. Pierwsze prace konserwacyjne ruszą w 2017 r.
Foto: Sylwia Witman