Zalety wprowadzenia ERP w swojej firmie

0
109
Wdrożenie ERP Mindbox

ERP, czyli Enterprise Resource Planning, to określenie dla niezwykle innowacyjnego rozwiązania, które pozwala na zarządzanie wszystkimi zasobami należącymi do przedsiębiorstwa w sposób kompleksowy. Tego typu oprogramowanie jest wybierane przez coraz większą liczbę przedsiębiorstw. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, iż dzięki niemu można znacznie efektywniej podejmować różnego rodzaju decyzje a także ograniczać ryzyko występowania wielu błędów. Jakie są zalety wprowadzenia ERP w firmie? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w poniższym poradniku. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Systemy ERP – czym są? Najważniejsze informacje

Nazwa systemów ERP pochodzi z języka angielskiego. Rozwinięcie tego skrótu to Enterprise Resource Planning. System ERP to niezwykle nowoczesne, wyspecjalizowane oprogramowanie, które z powodzeniem jest wykorzystywane zarówno przez instytucje publiczne jak i przedsiębiorstwa. Jego odpowiednia implementacja może przynosić firmom wiele korzyści, zwłaszcza w kontekście wzrostu efektywności pod kątem logistycznym, księgowym, prawnym i finansowym.

Najważniejszym wyróżnikiem ERP jest fakt, iż jest to oprogramowanie, które służy do kompleksowego zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. W jednej, zbiorczej bazie danych mogą być przetwarzane informacje z wielu różnych działów. Dodatkowo, dostęp do tych informacji mają wszyscy uprawnieni pracownicy, co skutkuje tym, iż obieg informacji w ramach przedsiębiorstwa jest zdecydowanie poprawiony. Przedsiębiorstwa zyskują wówczas jednocześnie ogromne szanse na to, by jeszcze szybciej osiągać wytyczane przez siebie cele, zdobywać kolejne rynki a także skupiać się na tym, by satysfakcja klientów dynamicznie wzrastała.

Najważniejsze zalety nowoczesnych programów ERP

Oprócz tego, ERP najczęściej doprowadzić może też do poprawy efektywności pracy poszczególnych jednostek administracyjnych. Wymiernym efektem implementacji tego wyjątkowego oprogramowania jest też to, że przedsiębiorstwo jest w stanie znacznie sprawniej identyfikować wszelkiego rodzaju zagrożenia a także podejmować środki zaradcze, gdy jest to konieczne.

Specjaliści zaliczają ERP do grona systemów otwartych i modułowych. Oznacza to, że zakres, który obejmuje oprogramowanie w danym podmiocie gospodarczym, uzależniony jest wyłącznie od decyzji podjętych w tym kontekście przez kadrę kierowniczą. To wyłącznie przedsiębiorstwo decyduje o tym, które dokładnie działy będą objęte tym systemem – mogą to być zarówno wszystkie działy firmy, jak i tylko te wybrane. ERP cechuje ogromna elastyczność, co jest ich niezwykle istotną siłą. Warto też nadmienić, że jeśli występują jakiekolwiek nieprawidłowości, dzięki ERP można znacznie szybciej podejmować interwencję, gdyż za sprawą tego rozwiązania wykrywanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości jest zdecydowanie prostsze. 

Wybór systemu ERP – najważniejsze wskazówki

Na przedsiębiorców czekają niejednokrotnie wyzwania w automatyzacji, jednak warto też poświęcić odpowiednio dużo czasu na to, aby upewnić się, jaki system ERP wybrać, by w stu procentach odpowiadał on naszym indywidualnym wymaganiom. Na które kwestie powinno się zwracać szczególną uwagę? Rzecz najważniejsza to oczywiście charakter prowadzonej działalności. Oprócz tego, trzeba mieć też na uwadze zasięg i skalę działalności, branżę, liczbę zatrudnianych pracowników oraz klientów. Mając na uwadze wszystkie te dane łatwiej dopasować taki system ERP, który będzie we właściwy sposób odpowiadał indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom.

Oprócz tego, bardzo istotne jest to, by zastanowić się nad tym, które konkretnie rozwiązania informatyczne są potrzebne naszej firmie. Następny element to wyszczególnienie celów, które firma chciałaby osiągnąć po implementacji ERP. Firmy mogą mieć różne cele, np. zmniejszenie częstotliwości popełniania błędów, poprawa zadowolenia klientów czy obniżenie kosztów itd. 

Szczegółową analizę na temat tego, które elementy oprogramowania ERP powinny zostać zaimplementowane w ramach przedsiębiorstwa, warto przeprowadzić wraz z udziałem pracowników przedsiębiorstwa. To oni mają szczegółową wiedzę na temat tego, z jakimi bolączkami mierzą się na co dzień w swojej pracy.