Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

0
272
Fot. KP

W Szkole Podstawowej nr 1 w Tychach już od ponad dwóch dekad odbywają się eliminacje powiatowe do Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zmaganiach biorą udział drużyny z tyskich placówek. W tym roku zgłosiło się osiem drużyn, trzy z nich zakwalifikowały się do dalszego etapu.

– Muszę przyznać, że w tym roku mamy wyjątkowo mało uczestników. Można tłumaczyć to przerwą spowodowaną wpierw epidemią, następnie zaś wojną na Ukrainie – mówi dyrektor Krzysztof Juranek SP nr 1 współorganizatora eliminacji. – Turniej jest uzupełnieniem przedmiotu szkolnego Edukacja dla bezpieczeństwa, na którym dzieci uczą się również o zasadach ruchu drogowego. Przede wszystkim zależy nam, aby każdy uczeń doskonale znał te zasady. Podczas turnieju, który de facto jest świetną zabawą, mamy możliwość przekonać się, czy nauka nie idzie w las. Tyscy uczniowie bardzo dobrze przyswajają tę wiedzę, co przekłada się na kolejne sukcesy na szczeblach regionalnych i ogólnopolskich turnieju – dodaje dyrektor Juranek.

Głównym celem organizowanego co roku Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym jest propagowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, a także popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej.

– Ostatnimi czasy na naszych drogach pojawiło się sporo nowych środków transportu. Najpopularniejsze są oczywiście hulajnogi elektryczne, których użytkownicy sprawiają pewne problemy w ruchu drogowym – mówił Michał Kasperczyk Tyski Oficer Rowerowy. – Przede wszystkim nieprzestrzegane są podstawowe przepisy, mówiące o tym, że korzystać z tego typu urządzeń mogą tylko i wyłącznie osoby powyżej 10 roku życia, zaś osoby niepełnoletnie tylko i wyłącznie posiadające kartę rowerową. W tym roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Tychach położyli duży nacisk na te zagadnienia, żeby już od najmłodszych lat krzewić dobre nawyki. Tyscy nauczyciele wraz z podopiecznymi dość często odwiedzają Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, który wyposażony jest w multimedialne pomoce dydaktyczne, gdzie dzieciaki mogą wziąć udział w licznych symulacjach sytuacji w ruchu drogowym. Takie zajęcia są nie do przecenienia. Sam regularnie wspieram inicjatywy poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego wśród najmłodszych. Konkursy mobilizują dzieci do poznawania zasad, a także kształtują i doskonalą umiejętności poruszania się na rowerze, które przydają się przez całe życie. Tego typu inicjatywy świetnie wpisują się w politykę miasta zrównoważonego transportu, według której rower jest najtańszym i najbardziej ekologicznym środkiem transportu – dodał Michał Kasperczyk.

Konkurs składał się z czterech etapów: wiedzy teoretycznej, toru przeszkód, miasteczka ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy. W role opiekunów i sędziów wcielili się funkcjonariusze straży miejskiej oraz policji. Do dalszego etapu zakwalifikowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 , Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Szkoły Podstawowej nr 1.


Kamil Peszat