Jak wygląda codzienność w bazie wojskowej otoczonej drutem kolczastym? O życiu podczas misji, kobietach mierzących się z wojną i stereotypami oraz trudnym powrocie z Afganistanu opowie Magdalena Pilor. Spotkanie odbędzie się w środę 10 czerwca o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wstęp jest wolny.
Jako korespondentka wojenna, a następnie cywilny pracownik wojska, Magdalena Pilor spędziła ponad rok w Afganistanie. Mieszkała w bazie Ghazni, gdzie rytm codzienności wyznaczały między innymi ostrzały, patrole, posiłki oraz wyjścia poza zabezpieczenia bazy.
Podczas spotkania opowie o rzeczywistości, w której niebezpieczeństwo przeplatało się ze zwyczajnymi czynnościami, rozrywką i próbami zachowania normalności. W jej wspomnieniach pojawiają się między innymi poker, dyskoteki, indyjska restauracja, paczki zamawiane z Amazona oraz żółte amerykańskie autobusy przewożące żołnierzy.
Ważnym tematem rozmowy będzie sytuacja kobiet uczestniczących w misjach wojskowych. Oprócz zagrożeń związanych z wojną musiały one mierzyć się również ze stereotypami i funkcjonowaniem w środowisku zdominowanym przez mężczyzn.
Magdalena Pilor przybliży także życie poza bazą, codzienność mieszkańców afgańskiego miasta oraz doświadczenia towarzyszące patrolom. Opowie również o emocjach związanych ze strachem, tęsknotą, śmiercią i powrotem do kraju po zakończeniu pobytu w Afganistanie.
Doświadczenia własne oraz historie innych kobiet uczestniczących w misjach autorka opisała w formie osobistych listów. Przedstawiają one wojnę z kobiecego punktu widzenia, koncentrując się nie tylko na zagrożeniu, lecz także na relacjach, emocjach, absurdach i próbach prowadzenia zwyczajnego życia w wyjątkowych warunkach.

