Na elewacji budynku przy pl. św. Anny 2–2a, 3a i 3b widać już efekty prac konserwatorskich prowadzonych przy sgraffito autorstwa Zygmunta Acedańskiego.
Dzięki realizacji prowadzonej przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych dzieło z 1955 roku stopniowo odzyskuje swój pierwotny wygląd, a na elewacji ponownie pojawiają się detale niewidoczne od lat.
Sgraffito, będące jednym z charakterystycznych elementów artystycznych w przestrzeni miasta, przez lata ulegało degradacji. Obecnie prowadzone prace mają na celu zarówno zabezpieczenie kompozycji, jak i przywrócenie jej historycznych walorów.
Jak opisuje Patryk Oczko w książce „Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta”, dzieło przedstawia ideę przyjaźni między narodami. W centralnej części widoczna jest postać młodego mężczyzny ze sztandarem, nad którym rozciąga się szarfa z flagami państw świata, rozdzielonymi symbolem gołębia pokoju.
Poniżej ukazano dwie postaci symbolizujące Europę i Azję, podające sobie ręce w geście braterstwa. Charakterystycznym detalem kompozycji jest uścisk lewych dłoni, który do dziś pozostaje interpretacyjną zagadką.

