Tyskie Seminaria Majowe im. Marka Szczepańskiego – jutro start

0
484
Prof. Marek Szczepański. Fot. Muzeum Miejskie w Tychach

19 maja w Mediatece odbędzie się I Tyskie Seminarium Majowe – edycja nowa im. prof. Marka S. Szczepańskiego. Wydarzenie, organizowane pod hasłem „75 lat nadania praw miejskich. Tychy – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, nawiązuje do tradycji zapoczątkowanej w 1992 roku.

Po kilkunastu latach przerwy do Tychów wracają Seminaria Majowe – jedno z ważnych wydarzeń poświęconych historii, tożsamości i rozwojowi miasta. Inicjatywa została zapoczątkowana w 1992 roku przez prof. Marka S. Szczepańskiego, wybitnego socjologa, honorowego obywatela Tychów i patrona tegorocznej edycji.

Przez blisko dwie dekady seminaria były miejscem spotkań naukowców, samorządowców, ekspertów i mieszkańców. Dyskutowano podczas nich o przemianach miasta, lokalnej tożsamości oraz kierunkach rozwoju Tychów. W kolejnych latach podejmowano tematy związane m.in. z rynkiem pracy, edukacją, kulturą, przedsiębiorczością, przestrzenią publiczną i centrum miasta.

Tegoroczna edycja ma szczególny charakter. Odbywa się w roku 75-lecia nadania Tychom praw miejskich oraz symbolicznie upamiętnia 70. rocznicę urodzin prof. Marka S. Szczepańskiego.

Program seminarium koncentruje się wokół trzech obszarów: społeczności, przestrzeni i gospodarki. Uczestnicy będą rozmawiać o przemianach lokalnej wspólnoty, rozwoju urbanistycznym oraz gospodarce miasta – od historycznych podstaw po współczesne wyzwania.

W części wykładowej wystąpią dr hab. Grzegorz Gawron, dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek oraz dr hab. Rafał Żelazny. Zaplanowano także panel dyskusyjny z udziałem prezydenta Tychów Macieja Gramatyki oraz przedstawicieli środowisk naukowych i eksperckich.

Program wydarzenia
10.00–10.10 – otwarcie: Maciej Gramatyka, prezydent Tychów
10.10–10.20 – przedstawienie sylwetki prof. Marka S. Szczepańskiego i idei Tyskich Seminariów Majowych – dr hab. Grzegorz Gawron, prof. US

Część I – wykłady
Od miasta projektowanego do miasta doświadczanego. Tychy – przeszłość i teraźniejszość

10.20–10.40 – „Tyska społeczność – od ludzi bez ojczyzny prywatnej do dumnych Tyszan” – dr hab. Grzegorz Gawron, prof. US
10.40–11.00 – „Tyska przestrzeń – od miasta socjalistycznego do dobrego miejsca” – dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. US
11.00–11.20 – „Tyska gospodarka – od browaru książęcego do hubu zielonej gospodarki” – dr hab. Rafał Żelazny, prof. UE

Część II – panel dyskusyjny
11.20–12.30 – „Między ciągłością a zmianą. Debata o przyszłości Tychów”

Moderatorzy: dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. US oraz dr hab. Grzegorz Gawron, prof. US. Paneliści: dr hab. Agata Twardoch, prof. PS, dr Agata Zygmunt-Ziemianek, dr hab. Artur Fabiś, prof. AWSB oraz dr hab. Rafał Żelazny, prof. UE.

12.30–13.00 – przerwa kawowa
13.00–14.00 – uroczysta sesja Rady Miasta Tychy

W programie sesji znalazły się nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tychy oraz wykład dr Marii Lipok-Bierwiaczonek „Tychy. Historia niezwyczajna”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj