Muzeum Miejskie zaprasza na tegoroczną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów. Wydarzenia odbędą się w sobotę 16 maja i będą związane z obchodami 75-lecia nadania Tychom pełnych praw miejskich.
Centralnym punktem programu będą oprowadzania po wystawie czasowej „Opowiedz mi miasto”, przygotowanej z okazji jubileuszu miasta. Zwiedzanie zaplanowano o godz. 19:00 i 21:00 w Starym Magistracie przy placu Wolności 1. Wstęp jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy. Przewodnikami będą członkowie zespołu kuratorskiego muzeum: Agata Berger-Połomska z Działu Historii Miasta, Kamil Hajduk, Ewelina Lasota z Działu Fotografii, Mateusz Miłoń z Działu Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych oraz Jakub Skucha z Działu Etnologii.
Wystawa opowiada o historii Tychów poprzez hasła, które przez lata funkcjonowały w mediach, publikacjach branżowych i materiałach promocyjnych miasta. Wśród nich znalazły się m.in. określenia: „Miasto satelita”, „Miasto na warsztacie”, „Miasto z nakazu”, „Miasto z wyboru”, „Miasto dzieci”, „Miasto bez dymu” oraz „Miasto mistrzów”.
Ekspozycja prezentuje fotografie, dokumenty, wycinki prasowe, dzieła sztuki, rodzinne pamiątki oraz przedmioty codziennego użytku. Zwiedzający zobaczą także archiwalia związane z działalnością Miastoprojektu Nowe Tychy i Kombinatu Budownictwa Ogólnego „GOP Południe” – Tychy. Wystawie towarzyszą również historie mieszkańców, których rodziny zostały wywłaszczone podczas rozbudowy miasta.
Na ekspozycji prezentowane są prace takich twórców jak m.in. Ireneusz Botor, Tadeusz Kluba, Grzegorz Krzysztofik, Zygmunt Kubski, Jan Nowak oraz Marta Nowakowicz-Jankowiak.
Podczas Tyskiej Nocy Muzeów będzie można również kupić muzealne publikacje i gadżety przygotowane w specjalnych pakietach niespodziankowych. Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie wydarzenia.

