Jakub Derej, młody pianista z Tychów, znalazł się w gronie siedmiorga finalistów ogólnopolskiego konkursu Młody Muzyk Roku 2026. To jedno z najważniejszych wydarzeń dla uczniów szkół muzycznych II stopnia w Polsce. Zwycięzca będzie reprezentował kraj podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, który odbędzie się 6 czerwca 2026 roku w Erywaniu.
Finał zaplanowano na 14 kwietnia 2026 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Młodzi artyści wystąpią z Orkiestrą Polskiego Radia pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Transmisję będzie można oglądać na antenie TVP Kultura o godz. 20:00.
Jakub Derej jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych im. F.Rybickiego w Tychach a obecnie reprezentuje Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej. W finale zmierzy się z instrumentalistami grającymi m.in. na skrzypcach, saksofonie, puzonie, marimbie, akordeonie i wiolonczeli. Jury wybierze laureata konkursu, ale przyznana zostanie również nagroda publiczności.
„Udział w finale „Młodego Muzyka Roku” to dla pianisty ogromne wyróżnienie i jednocześnie szansa na międzynarodową karierę. Konkurs od lat promuje najzdolniejszych młodych instrumentalistów w kraju, a jego laureaci często trafiają na największe sceny koncertowe w Polsce i Europie.”
To jednak nie jedyny ważny występ młodego pianisty w najbliższych dniach. 10 kwietnia o godz. 21:00 Jakub Derej pojawi się w programie „Must Be The Music” w Telewizji Polsat, gdzie wystąpi razem z zespołem Muzyczni Tułacze.

