Stella – niezaistniałe osiedle przyszłości

0
119
www.muzeum.tychy.pl

Bohaterką spotkania będzie publikacja autorstwa Mateusza Miłonia, dopełniająca, bo rozszerzająca o nowe materiały, wystawę prezentującą założenia i losy koncepcji niezrealizowanego osiedla „Stella” w Tychach, które projektował zespół pod kierunkiem Hanny Adamczewskiej-Wejchert i Kazimierza Wejcherta. Ekspozycję można było oglądać w Muzeum Miejskim w Tychach od 22 marca do 31 sierpnia 2024 roku. Jej kuratorem był autor katalogu, Mateusz Miłoń.

O idei niezrealizowanego osiedla „Stella” w Tychach

Idea stworzenia „Stelli”, swoistego osiedla-eksperymentu, wiązała się z uruchomionym w 1974 roku Programem Rządowym „PR-5”. Program miał znacząco podnieść jakość budownictwa mieszkaniowego i wskazać kierunki jego rozwoju po 1990 roku. PR-5 – jeden z największych i najbardziej kompleksowych tego rodzaju przedsięwzięć badawczo-wdrożeniowych w historii Polski – był jednym z siedmiu procedowanych w tym czasie rządowych programów badawczo-rozwojowych. Programy te miały za zadanie skupić potencjały i skoordynować ośrodki badawcze i przemysł w pracy nad rozwojem kluczowych obszarów krajowej gospodarki. W kontekście utrzymujących się problemów szeroko pojętego mieszkalnictwa, podjęte wówczas działania robią dziś szczególnie duże wrażenie.

Co znajduje się w katalogu wystawy?

Modelową „Stellę” przypominają materiały powstałe w ramach prac nad koncepcją osiedla: plansze projektowe, dokumentacja architektoniczno-urbanistyczna, opracowania badawcze, archiwalne dokumenty i fotografie. Uzupełniają je makiety układu urbanistycznego osiedla oraz wybranych obiektów architektonicznych wykonane przez studentki i studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego.

Szczegóły:
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
rozmawiają: Mateusz Miłoń (kurator wystawy „Stella – niezaistniałe osiedle przyszłości” i autor katalogu), dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny i dr inż. arch. Justyna Swoszowska
zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

źródło: www.muzeum.tychy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj