2024 w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych

    3
    766

    MZBM jest jednostką organizacyjną Miasta Tychy, której działania związane są między innymi z zaspakajaniem potrzeb mieszkańców w zakresie administrowania zasobami mieszkalnymi i niemieszkalnymi oraz gruntami stanowiącymi własność miasta, a także przeprowadzaniem inwestycji i remontów budynków czy lokali. Jednostka przygotowała podsumowanie, które stanowi raport z działalności za miniony, 2024 rok.

    Warto podkreślić, że MZBM administruje 265 nieruchomościami stanowiącymi własność wspólnot mieszkaniowych, spośród których gmina jest współwłaścicielem 260 nieruchomości oraz mieszkaniowym i niemieszkaniowym zasobem gminy.

    Administrowany zasób gminy wg stanu na 31.12.2024 r. stanowił:

    • 50 budynków mieszkalnych,
    • 35 budynków niemieszkalnych, w tym: Teatr Mały, Mediateka, Andromeda, dworzec PKP,
    • 4 836 lokali mieszkalnych o powierzchni 203 656 m2, w tym 437 lokali przeznaczonych na najem socjalny o łącznej powierzchni 14 615 m2,
    • 301 lokali niemieszkalnych o powierzchni 57 204 m2,
    • grunty o powierzchni 77,44 ha

    Łączna wartość majątku szacowana jest na kwotę 616 788 030,97 zł.
    Każdego roku zasób MZBM ulega zmianie, w związku ze sprzedażą lokali, a także przejmowaniem lub powstawaniem nowych. W roku 2024 sprzedano 10 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 547,61 m2.

    Administrowany zasób w ciągu roku był udostępniany nowym najemcom i użytkownikom. I tak, w roku 2024, zawarto:

    • 309 umów najmu lokali mieszkalnych, w tym 106 umów socjalnego najmu lokali,
    • 9 umów na udostępnienie pomieszczeń tymczasowych,
    • 53 umowy najmu lokali użytkowych,
    • 3 umowy najmu powierzchni reklamowych,
    • 67 umów dzierżawy terenu o powierzchni 6533,10 m2 z przeznaczeniem na dojścia, schody związane z działalnością gospodarczą, ogródki letnie i ogrody przydomowe, elementy małej architektury itp.
    • 9 umów udostępniania terenu pod budowę lub przebudowę infrastruktury technicznej.

    – Każdego roku MZBM przeprowadza remonty lokali mieszkalnych, tzw. wolnostanów, które udostępniane są mieszkańcom Tychów, oczekującym na przydział mieszkania lub kwalifikującym się do najmu socjalnego. W 2024 roku wykonano remont 89 mieszkań na łączną kwotę ok. 2 698 434,10 mln zł. Zakres prac obejmował: roboty tynkarskie, malarskie, wykonanie nowych posadzek, wymianę instalacji wewnętrznych, stolarki okiennej, drzwi oraz wyposażenie w kuchenkę i podgrzewacz wody oraz tzw. „biały montaż”. Dla lokali przeznaczonych na najem socjalny dodatkowo wykładzinę – czytamy w raporcie.

    Co więcej, jednostka może uzyskać dofinansowanie na remont i modernizacje mieszkaniowego zasobu gminy z Funduszu Dopłat w ramach programu realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Z tego powodu, MZBM w 2024 roku złożył 7 wniosków o udzielnie wsparcia, na remont 73 lokali. Dofinansowanie na poziomie 80% kosztów kwalifikowalnych wyniosło ok. 2,7 mln zł.

    – Wsparcie z BGK umożliwia wykonanie pełnego zakresu remontu, zwiększając tym samym standard lokali oraz poprawiając stan techniczny zasobu gminy. Od stycznia do końca grudnia 2024 r. zawarto 5 umów o dofinansowanie z BGK remontu 60 lokali w ramach których uzyskano 1 649 434,37 zł dofinansowania. Dodatkowo przeprowadzono częściowe remonty zamieszkałych lokali, polegające m.in. na wymianie instalacji wewnętrznych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz remont posadzek. Prace wykonano łącznie w 47 lokalach, na łączną kwotę ok. 280 tys. zł – wymieniają urzędnicy.

    Największą inwestycją MZBM w ubiegłym roku był kompleksowy remont budynku Teatru Małego w Tychach. Zakres robót obejmował m.in. termomodernizację budynku, modernizację pomieszczeń wewnątrz budynku, wymianę instalacji wod-kan, c.o., elektrycznej, hydrantowej, ppoż i odgromowej, zagospodarowanie dziedzińca oraz terenu wokół budynku.

    – Wykonano 265 mb kanalizacji, 1 804,30 m2 ciągów pieszo-jezdnych, 10 miejsc parkingowych o powierzchni 130,50 m2 – w tym jedno dla osób niepełnosprawnych, nawierzchnię z kostki pod wiatę śmietnikową o pow. 39,75 m2, zamontowano wiatę śmietnikową oraz 21 szt. latarni, wykonanie instalacji wentylacji i klimatyzacji, konstrukcji wsporczych z ekranami maskującymi dla jednostek zewnętrznych instalacji wentylacji i klimatyzacji na dachu, wykonanie pokrycia dachu membraną PVC oraz wymianę foteli. Wykonano neony dla Teatru Małego i MDK, dostarczono i zamontowano tekstylia, zasłony, rolety, osłony na grzejniki oraz meble, wykonano mozaiki wewnątrz budynku oraz nasadzenia roślinności przed budynkiem, dostarczono i zamontowano szlaban oraz elementy małej architektury (3 szt. koszy na śmieci, 2 szt. stojaków na rowery, 3 szt. słupków ograniczających ruch) – mówią pracownicy MZBM.

    Koszt robót wyniósł 25 548 885,68 zł, w tym 21 060 000,00 zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

    Co więcej, w 2024 roku zawarto umowę na wykonanie termomodernizacji i modernizacji budynku przy al. Bielskiej 128 w Tychach. W tym miejscu powstanie Centrum Aktywności Obywatelskiej. Zakończenie robót planowane jest na IV kwartał 2025 roku.

    Jednostka korzysta nie tylko z zewnętrznych źródeł finansowania. W minionym roku zrealizowano bowiem szereg zadań np. z budżetu obywatelskiego, w tym: budowę placu zabaw przy ul. Cyganerii 6-8, uporządkowanie podwórka pomiędzy ulicami: Estetyczną, Elfów, Ejsmonda, Niepodległości wraz z wymianą opraw oświetleniowych oraz budowę wiaty rowerowej przy ul. Wyszyńskiego 22-28.

    MZBM realizował także prace, finansowane wyłącznie w ramach dotacji z budżetu gminy. Wśród nich wymienić można rozbudowę instalacji p.poż. w budynku Miejskiego Centrum Kultury czy zagospodarowanie podwórka przy ul. Szkolnej 70. Jednostka ponadto zawarła umowy na wykonanie kolejnych inwestycji, a także opracowała dokumentacje projektowe.

    – Poza pracami prowadzonymi w obrębie nieruchomości gminnych, Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych prowadził działania remontowe i inwestycyjne nieruchomości stanowiących własność wspólnot mieszkaniowych, których Gmina jest współwłaścicielem. W roku 2024 zakończono prace termomodernizacyjne i remontowe w budynkach oraz na terenach wspólnot, finansowane ze środków zgromadzonych na rachunkach bankowych wspólnot lub z zaciągniętych kredytów w 104 nieruchomościach na łączną kwotę ok. 12,3 mln zł – tłumaczą pracownicy MZBM.

    Istotnym elementem działalności instytucji jest także zieleń. Okazuje się, że w roku 2024 nasadzono 136 drzew i 1494 krzewów oraz zagospodarowano teren 7 podwórek, nawiązana została współpraca z dendrologiem opiniującym zasadność i celowość dokonywania wycinki drzew oraz prześwietlania roślinności wysokiej, wykonano szczegółową inwentaryzację 390 sztuk drzew, obejmującą ocenę fitosanitarną i spis gatunkowy.

    Pełny raport dostępny jest na stronie MZBM.

    3 KOMENTARZE

    1. Wizytówką mzbm są elewacje budynków na osiedlu A , przy dawnej ul. Lenina. Ktoś, kto wysiądzie na stacji pkp i przejdzie tamtędy, naprawdę może się poczuć jak w wehikule czasu 🙂

    2. Na niektórych budynkach (w głębi osiedla) są jeszcze moje malunki kredą lub farbą (nic specjalnego i nic oburzającego), które (nie wiem dlaczego) popełniłem w latach 1987 – 1990. Dziwnie jest je nadal widzieć w 2025 roku i uprzedzając pytania: nie, nie jestem z nich za bardzo zadowolony i drugi raz bym ich nie zrobił.

    3. Zastawiania mnie dlaczego bloki MZBM są szare i bure. Wszystkie budynki administrowane prze Spółdzielnie są ocieplone i kolorowe, przez co dodatkowo ładnie się prezentują i poprawiają estetykę
      miasta. Więc dlaczego bloki MZBM nie mogą wyglądać tak samo tylko szpecą nasze miasto ? Słyszałem już wieczne tłumaczenia, że za to są odpowiedzialne Wspólnoty Mieszkaniowe jednak mnie to nie przekonuje. Część bloków jest ocieplonych i ładnych więc jednak można. Może miasto Tychy poprzez MZBM, które należy do miasta podjęło by jakieś uchwały nakazujące Wspólnotom ocieplanie bloków. Tyle teraz się mówi o walce z ociepleniem klimatu więc może czas pomyśleć, aby w jakiś sposób wymusić na Wspólnotach termomodernizację budynków. Zyskali by na tym mieszkańcy tych bloków, bo mieli by zimą ciepłej i płaciliby mniej za ogrzewanie oraz miasto Tychy, które od razu by wypiękniało. Doskonale rozumiem, że ocieplenie budynku to spory koszt jednak na ten cel przeznaczene są coraz większe dotacje z Unii Europejskiej oraz nisko oprocentowane kredyty. Więc kochani włodarze naszego miasta do roboty. Macie okazję upiększyć to miasto.

    Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.