Ponad 400 kontroli podczas Programu Ochrony Powietrza

1
208
Takim dronem tyscy strażnicy miejscy przeprowadzają loty kontrolne. Fot. Kamil Peszat

Od grudnia 2023 r. Straż Miejska Miasta Tychy dysponuje antysmogowym dronem. W minionym roku w ramach Programu Ochrony Powietrza strażnicy przeprowadzili ponad 400 kontroli w zakresie przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej. 

Przypomnijmy, że 4 strażników miejskich przeszło szkolenia w obsłudze drona, którego komenda Straży Miejskiej Miasta Tychy pozyskała w ramach budżetu obywatelskiego. Możliwości wykorzystania tego urządzenia są ogromne. Zadania, jakie można dzięki niemu wykonywać, zależą od rodzaju podczepianej głowicy.

Kontrola składu dymu powstającego w procesie spalania, pomiary jakości powietrza, nadzór wizyjny to tylko podstawowe możliwości drona. Jego zasięg wynosi około 6 km w terenie otwartym, co pozwala na dotarcie w każdy rejon miasta. To potężne narzędzie ułatwiające kontrolę w terenie – DJI Matrice 350 RTK, jeden z najlepszych dostępnych w Polsce modeli drona.

– Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni – mówi Aleksander Góra operator drona.
– Wykorzystujemy go do trzech celów. Oczywiście głównym jest kontrola spalin. Operator drona, dzięki podpiętej głowicy SoftBlue AirDron, jest w stanie w kilka minut uzyskać wyniki dotyczące poziomu zanieczyszczeń. Gdy operator wykryje odstępstwa od normy, będzie to podstawą do szczegółowych oględzin używanego paliwa i kotła. Ponadto sam fakt, że posiadamy tego typu urządzenie, może działać prewencyjnie i przestrzec osoby palące materiałami do tego nieodpowiednimi. Drona wykorzystujemy również do zadań profilaktycznych i edukacyjnych – dodaje.

W sumie w ubiegłym roku strażnicy miejscy przeprowadzili 441 kontroli z użyciem drona i bez, w tym kontrole instalacji w zakresie zakazu spalania odpadów poza urządzeniami do tego przeznaczonymi, kontrole instalacji w zakresie przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej czy też spalania pozostałości roślinnych na powierzchni ziemi. Podczas działań ujawniono 220 wykroczenia, co było podstawą do zastosowania 35 pouczeń, nałożenia 34 mandatów oraz skierowania 2 spraw do sądu, w pozostałych toczą się czynności wyjaśniające. Z przeprowadzonych 441 kontroli, 50 wynikało z ogłoszonych na terenie miasta Tychy powiadomień o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu.

 

1 KOMENTARZ

  1. Z jednej strony jadac na rowerze przez Czulow, Urbanowice, „eksluzywny” Mąkołowiec czy „wiejskie” Cielmice nie da sie wytrzymac smrodu. A z drugiej, nie sadze aby bawili sie dronem po zmroku kiedy z kominow leci najwiekszy „brud”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj