Laureaci 34. Tyskich Wieczorów Kolędowych wyłonieni

0
1692
Fot. Kamil Peszat

Zakończyły się 34. Tyskie Wieczory Kolędowe, które trwały od 12 stycznia. Wydarzenie, jak co roku, było świętem muzyki i kolęd, przyciągającym również miłośników chóralnych brzmień.

Osiem zespołów wzięło udział w porannych przesłuchaniach w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach. Jury w składzie Antoni Reginek (przewodniczący jury), Tadeusz Piszek, Jan Ballarin, Tomasz Giedwiłło, Dominika Kawiorska po wysłuchaniu występów i po obradach postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • I miejsce: Chór La Musica (dyr. Karolina Filipczak-Sulima)
  • II miejsce: Rybnicki Chór Kameralny „Autograph” (dyr. Joanna Glenc)
  • III miejsce: Chór Risonanza Continua (dyr. Filip Białas)
  • Dodatkowo, Jury uczniowskie Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach postanowiło przyznać swoją nagrodę Chórowi La Musica.

Dyplomy za udział w finale otrzymali:

  • Chór Canticum Novum (dyr. Szymon Cichoń)
  • In Tempore – Kameralny Zespół Wokalny (dyr. Bartłomiej Kwiatkowski)
  • Zawadczański Chór Mieszany (dyr. Sybilla Czech)
  • Chór Dziecięcy NSM I st. im. A. Dygacza w Koszęcinie (dyr. Magdalena Dynowska)
  • Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (dyr. Michał Sławecki)

Ogłoszenie wyników odbyło się w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Podczas pierwszej części koncertu finałowego nagrodzone zespoły ponownie zaprezentowały swoje umiejętności przed tyską publicznością.

Następnie w towarzystwie muzyków Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso wykonano koncert kolędowy w aranżacji Henryka Jana Botora – Noël en France. Usłyszeliśmy również Akademicki Chór Politechniki Śląskiej wraz z wykonawcami: Jolanta Kowalska – sopran, Magdalena Spytek – alt, Estera Wityńska – kontralt, Rafał Kobyliński – tenor, Tomasz Jarosz – bas, Michał Botor – organy, Antoni Adamus – trąbka, Krzysztof Laksa – trąbka, Agnieszka Kaczmarek – harfa.

Festiwal realizowany jest z budżetu Miasta Tychy. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta miasta Tychy Macieja Gramatyki oraz Archidiecezji Katowickiej. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest dr hab Henryk Jan Botor.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom!