Organizacje pozarządowe z dotacjami

2
879
fot. UM Tychy

Aż 19 projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe otrzymało dofinansowanie, w ramach pierwszego w tym roku konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie usług społecznych, ogłoszonym przez miasto Tychy. Łączna suma dofinansowania to blisko 4 miliony złotych. Umowy podpisano w tyskim magistracie w ubiegłym tygodniu.

Spotkanie przedstawicieli NGO (organizacji pozarządowych) z prezydentem Maciejem Gramatyką miało na celu nie tylko podpisanie umów, ale też wyrażenie wsparcia płynącego z miasta. Jak podkreślił prezydent – organizacje pozarządowe i magistrat mają wspólny cel, jakim jest praca na rzecz wszystkich mieszkańców.
– Organizacje pozarządowe stanowią ważną część lokalnej społeczności naszego miasta. Mam świadomość, że jesteście państwo inicjatorami wielu projektów, które wpływają na jakość życia mieszkańców. Dziękuję za wasze zaangażowanie i działania na rzecz potrzebujących. Zapewniam, że zawsze będziecie mogli liczyć na moje wsparcie – mówił Maciej Gramatyka, prezydent Tychów, zwracając się do przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Razem dla mieszkańców

Mówi się, że to trzeci sektor (NGO) prowadzi działalność w tych obszarach, w których władze publicznie nie mają prawnej możliwości efektywnego realizowania usług społecznych, a podmioty prowadzące działalność gospodarczą nie widzą wystarczających okazji do osiągania zysku. Właśnie dlatego wsparcie finansowe płynące z miasta jest tak istotne.

Rozstrzygnięty konkurs ogłoszony został w listopadzie 2024 roku. Przystąpiło do niego 15 organizacji pozarządowych, które złożyły razem 21 ofert na realizację 15 zadań publicznych. Spośród nich pozytywnie zaopiniowano 19. Dokładna kwota przyznana na ich realizację to 3 727 592,00 zł.

Wśród wybranych projektów wymienić można prowadzenie świetlicy terapeutycznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, pozbawionych instytucjonalnej opieki, prowadzenie placówek wsparcia dziennego w formie opiekuńczej, zapewnienie opieki hospicyjnej dla mieszkańców miasta Tychy chorych na nowotwory w stanie terminalnym, prowadzenie punktu konsultacyjnego ds. uzależnień i przemoczy czy prowadzenie „Tyskiej Srebrnej Linii dla Seniora”. Pełna lista wybranych projektów dostępna jest w BiP.

Po podpisaniu umów, organizacje mogą rozpocząć realizację swojego zadania. Z końcem roku muszą złożyć sprawozdanie, które potwierdza realizację projektu.

Owocna współpraca

– Początek roku to także czas, kiedy rusza miejska kampania „Zostaw 1,5% w Tychach”. Jestem świadomy, że wybór jednej organizacji pożytku publicznego spośród kilkudziesięciu jest trudny, ale kampania to nasza „cegiełka”, która ma zachęcić tyszan do zapoznania się z działalnością tyskich OPP. Państwa działalność na każdym kroku udowadnia, że warto przekazać 1,5% podatku dochodowego właśnie na te organizacje, które swoją siedzibę mają w Tychach – dodał prezydent Gramatyka.

Co ważne, dzięki współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi powstały dotąd m.in. takie placówki, jak Punkt Wsparcia dla Cudzoziemców, Tyskie Centrum Wolontariatu, Punktu Wczesnej Interwencji dla dzieci do siódmego roku życia, Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy czy sklep społeczny wraz z klubokawiarnią, działający na terenie Tyskich Hal Targowych. NGO w Tychach prowadzą również programy profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom, działania wspierające abstynencję i trzeźwienie osób uzależnionych, jak również zapewniają opiekę hospicyjną, tym samym wypełniając odpowiedzialną misję, jaką jest dbanie o mieszkańców na każdym poziomie i różnych etapach życia.

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj