Międzypokoleniowe spotkania nad planszą

0
234
Zaledwie część możliwych do wypożyczenia gier planszowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach fot. Mariusz Pietrzak

W każdy piątek Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach organizuje spotkania planszówkowe, które skierowane są zarówno do rodzin z dziećmi, jak i samotnych, zaawansowanych graczy, szukających ekipy do grania w skomplikowane mechanicznie tytuły. Warto jednak nakreślić genezę powstania spotkań planszówkowych.

Jak przytacza Anna Krawczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, wszystko zaczęło się w dziale gier dla dzieci, poprzez obserwacje i zadawanie pytań, dotyczących zainteresowań młodych czytelników. Dzieci z dużym entuzjazmem opowiadały o grach planszowych, dzięki czemu zrodził się pomysł zorganizowania (roboczo wtedy nazwanego) klubu „Rodzina na Planszy”. Ostatecznie gry planszowe stanowią świetny sposób na łączenie nauki i zabawy.

–  Gry planszowe doczekały się już wielu zwolenników i to nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych, a co ważniejsze, wśród pedagogów i nauczycieli. Nie od dziś wiadomo, że ich największą zaletą jest nawiązywanie relacji społecznych, jak i nauka współpracy czy przestrzegania określonych reguł. Pedagodzy natomiast cenią sobie rozwijanie sprawności motorycznej, spostrzegawczości, refleksu, orientacji przestrzennej oraz pamięci – tłumaczy dyrektorka.

Podkreślając widoczne zainteresowanie dzieci, całych rodzin, ale również pojedynczych graczy, projekt przyjął nazwę „Spotkania Planszówkowe”, na których mile widziani są wszyscy. Swoje miejsce znajdą nawet osoby, które nigdy nie grały w gry planszowe. Wystarczy przyjść, a znajda się chętni do wytłumaczenia zasad nawet najbardziej skomplikowanych gier.

Spotkania planszówkowe to nie tylko rozrywka sama w sobie. Klub wyznaczył sobie wiele celów, które realizują w każdy piątek od godziny 18:00.

– Przystępując do projektu, nie myśleliśmy tylko o graniu dla przyjemności. Naszym nadrzędnym celem był element wychowawczy dzieci i młodzieży, który możemy realizować przy współpracy rodziców i dziadków. Planszówki pozwalają na ćwiczenie wyobraźni i koncentracji młodego człowieka, uczenie umiejętności planowania oraz przewidywania swoich posunięć. A co jest w tym najpiękniejsze? Że specyfika gier planszowych pozwala na międzypokoleniową współpracę i zabawę – podkreśla Anna Krawczyk.

Miejska Biblioteka Publiczna nie tylko oferuje spotkania planszówkowe, ale również posiada w swojej ofercie ponad 270 tytułów możliwych do wypożyczenia. Warunkiem jest konieczność zapisu do biblioteki.

– Pojawienie się mody na planszówki, spowodowało stworzenie nowych perspektyw i możliwości. Z tego też powodu zakupiliśmy najbardziej popularne gry planszowe dla najmłodszych i bestsellerowe gry strategiczne dla młodzieży i dorosłych – wyjaśnia dyrektor MBP w Tychach.

Gry planszowe to świetne narzędzie w procesie wychowania najmłodszych, ale przede wszystkim to kolejny sposób na eskapizm, czyli oderwanie się od rzeczywistości dnia codziennego. Właśnie dlatego coraz więcej dorosłych chwili spokoju szuka na planszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj