Gryfny Dzień Regionalny

0
104

4 grudnia swoje święto obchodzą wszyscy górnicy i osoby pracujące na kopalniach, czyli Barbórkę. Z tej okazji już po raz piąty w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach odbył się Dzień Regionalny  „Tychy po śląsku, czyli gryfno godka, maszkiety i inksze uciechy”.

– Dzisiejszą galą chcemy potwierdzić, że śląskie Tychy, to dobre miejsce do nauki, zabawy, pracy i wypoczynku, że to dobre miejsce do życia. Każdy ma swój pomysł na śląskość, ale my niezmiennie powtarzamy za Piotrem Kupichą, że „Śląsk ma się w sercu”– tymi słowami przywitała zebranych Katarzyna Kurasiewicz kierownik czytelni naukowej Biblioteki Głównej w Tychach.

Pierwsze minuty Dnia Regionalnego należały do młodego zespołu pieśni i tańca „Czułowianie” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Tychach. Ich udany występ odpowiednio wprowadził śląską atmosferę, dzięki czemu na scenę mógł wejść Aleksander Lysko z Regionalnego Instytutu Kultury im. Wojciecha Korfantego, ze swoim wykładem „Barbórka – współczesne wyzwania i nadzieje”. Podczas prezentacji nie tylko przedstawił wszystkim, czym dokładnie jest Barbórka i jaką przyszłość czeka ją za parę lat, ale przypomniał, że w lipcu 2018 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Barbórka została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Drugi i ostatni wykład podczas wydarzenia poprowadziła Irena Kontny, również z Regionalnego Instytutu Kultury im. Wojciecha Korfantego. Prelekcja „Niewiasta z wieżą. O przedstawieniach św. Barbary w sztuce” miała bardziej format obrazowy i przedstawiała patronkę górników w malarstwie oraz rzeźbie. Po wykładzie była możliwość degustacji śląskich przysmaków oraz wzięcia udziału w losowaniu upominków. Był to również odpowiedni moment, by spojrzeć na wystawę prac konkursu plastycznego dla dzieci „Bery i bojki śląskie” lub prezentacje literatury w Czytelni Naukowej.

Na zakończenie imprezy wystąpiła piosenkarka i finalistki programu The Voice Senior, Raisa Misztela, z pochodzenia Ukrainka, ale od wielu lat tyszanka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj