Czy osoby po pięćdziesiątce mogą ożywić rynek pracy? Sytuacja zawodowa silversów w XXI wieku

0
126
Mężczyzna po 50

Rynek pracy przechodzi dynamiczne zmiany – pojawiają się na nim nowe zawody, zmieniają się tendencje i strategie zatrudnienia. W ostatnich latach zauważalny jest wzrost aktywności zawodowej osób powyżej 50. roku życia. Według danych GUS, do 2030 roku osoby takie  mogą stanowić ponad 30% ogółu zatrudnionych w Polsce. Podobna sytuacja obserwowana jest także w innych krajach.

Dzisiaj porozmawiamy o tym, w jakich branżach i na jakich stanowiskach pracują silversi, a także jakie są kluczowe cechy takich pracowników.

Silversi na rynku pracy

Wokół zatrudniania osób z pokolenia 50+ narosło wiele mitów i stereotypów. Badanie przeprowadzone przez Minds&Roses na zlecenie OLX Praca wykazało, że co trzeci respondent uważa, iż silversi oczekują wyższych zarobków, a jednocześnie niechętnie przyjmują nowe obowiązki.

Z badań wynika również,  że osoby w tym wieku mają trudności z adaptacją w zespołach i budowaniem relacji zawodowych. Istnieje też przekonanie, że nie nadążają za rozwojem technologicznym, wolniej przyswajają nowe umiejętności, słabiej znają języki obce i mają ograniczenia fizyczne. Ale to nie jest już takie oczywiste.

Co wyróżnia pokolenie 50+ w pracy?

Sumienność, obowiązkowość, lojalność i zaangażowanie to cechy, które wyróżniają osoby 50+ na rynku pracy. Ich bogate doświadczenie zawodowe przekłada się na efektywność, a przeszłe doświadczenia pomagają w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu strategicznych decyzji tu i teraz.

Silversi są cenieni za stabilność i rzetelność. Są doświadczonymi pracownikami, zaufanymi partnerami biznesowymi, a niejednokrotnie także pomysłodawcami kreatywnych projektów. Dla nich praca jest czymś więcej niż tylko obowiązkiem – to misja, którą realizują z najwyższą starannością i odpowiedzialnością.

Osoby 50+ często pełnią też rolę mentorów dla młodszych kolegów. Proces onboardingu, którego istota została dobrze opisana na stronie CleverStaff, wielokrotnie przyspiesza, jeśli uczestniczą w nim osoby z pokolenia sylversów.

Czy pokolenie 50+ uratuje rynek pracy?

W kontekście problemu starzejącego się społeczeństwa i kryzysu demograficznego, wartość osób 50+ na rynku pracy stale rośnie. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 25 lat populacja Polski zmniejszy się o 5 milionów, a do 2080 roku będzie to kolejne 5 milionów. Łatwo obliczyć, że  da to łączną liczbę mieszkańców na poziomie nieco ponad 28 milionów. Starzejące się społeczeństwo, i co za tym idzie, rosnąca grupa aktywnych zawodowo silversów, stają się kluczowym elementem dla polskiej gospodarki. W 2021 roku pracujących osób 50+ było 4,81 miliona, a współczynnik aktywności zawodowej w tej grupie wyniósł 35,6% (w przedziale wiekowym 50-54 lat, aż 83,4%).

Teraz osoby 50+ stanowią istotną siłę na rynku pracy i w kontekście malejącej liczby pracowników, ich rola będzie tylko rosła. Zatrudnianie silversów coraz częściej staje się sposobem rozwiązywania problemu niedoboru pracowników.

Dopłaty do zatrudnienia pracowników 50+

Dofinansowanie wynagrodzeń osób powyżej 50. roku życia ma na celu zachęcenie pracodawców do ich zatrudniania. Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy  mających 50 lat lub więcej, mogą ubiegać się o dopłatę przez okres 12 miesięcy (dla 50-latków) lub 24 miesięcy (dla osób powyżej 60. roku życia). Warunkiem otrzymania dopłaty, jest późniejsza kontynuacja zatrudnienia przez okres odpowiednio 6 i 12 miesięcy. .

Wysokość dopłaty wynosi maksymalnie 50% minimalnego wynagrodzenia, które od stycznia 2024 roku wynosiło 4542 zł brutto, a od lipca 2024 roku jest to 4300 zł brutto. Takie dofinansowanie to korzyść dla obu stron – pracownik 50+ zyskuje pracę, a pracodawca refundację części kosztów i jednocześnie doświadczonego pracownika.

Silversi chcą pracować

Pomimo zbliżającego się wieku emerytalnego,  wielu silversów nie zamierza rezygnować z pracy. Większość osób powyżej 50. roku życia chce kontynuować swoją aktywność zawodową. Ponad 50% silversów, nawet po przejściu na emeryturę zamierza pracować w niepełnym wymiarze godzin, a 16% planuje odłożyć przejście na emeryturę na później.

Osoby 50+ odgrywają na rynku pracy kluczową rolę, wnosząc doświadczenie, rzetelność i elastyczność, co tworzy silne fundamenty dla efektywnego i zróżnicowanego środowiska pracy.