Pompy przemysłowe w produkcji alkoholu – jakie mają zastosowanie?

0
64
Kontrola ciśnienia - przemysł

Produkcja alkoholu wymaga złożonych procesów zarządzanych precyzyjnie na każdym etapie. Przygotowanie surowców, fermentacja, filtracja czy pakowanie gotowych wyrobów alkoholowych wymagają udziału pomp przemysłowych. Wybór właściwych urządzeń wpływa na higienę, precyzję dozowania i jakość trunków. Oto zastosowanie pomp w produkcji alkoholu!

Zastosowanie pomp przemysłowych w etapach produkcji alkoholi

Zacznijmy od transportu surowców i cieczy technologicznych w produkcji wyrobów alkoholowych. Sprawdzają się tu pompy membranowe i odśrodkowe. Transportuje się nimi takie substancje jak:

  • woda;
  • melasa;
  • soki owocowe.

Precyzyjna kontrola przepływu i odporność na działanie lepkich substancji sprawiają, że ww. pompy efektywnie obsługują początkowe etapy produkcji.

W kolejnym kroku pompy sprawdzają się do obsługi procesu fermentacji. Renomowany producent pomp przemysłowych dostarcza dopasowane do niego modele urządzeń. Stosuje się tu zwłaszcza pompy membranowe, ponieważ transportują medium bogate w drożdże, oraz substancje z wysoką zawartością cukrów. Modele membranowe, dzięki konstrukcji eliminującej działanie sił ścinających, są idealne do obsługi fermentującego zacieru.

Przed powstaniem gotowego wyrobu konieczna jest filtracja i klarowanie. Tu sprawdzają się zwłaszcza pompy odśrodkowe i perystaltyczne. Ich konstrukcja pozwala na precyzyjne przenoszenie cieczy o różnej gęstości, bez ryzyka kontaminacji i degradacji produktu. W procesach klarowania pompy umożliwiają delikatne przetłaczanie cieczy, co zapobiega utracie cennych składników i zachowaniu klarowności alkoholu.

W ostatnim etapie konieczny jest transport gotowego wyrobu alkoholowego i napełnianie zbiorników lub pojedynczych butelek. Wymaga się więc wykorzystania pomp higienicznych o najwyższym stopniu precyzji działania. Muszą być też odporne na działanie alkoholi, by nie doszło do ich skażenia w kontakcie z elementami konstrukcyjnymi pompy.

Korzyści z zastosowania pomp przemysłowych na liniach produkcyjnych

Jest wiele korzyści z wykorzystania pomp przemysłowych, które widać w całym procesie. Pierwszy z nich to zwiększenie efektywności procesów technologicznych. Pompy przemysłowe umożliwiają automatyzację kluczowych etapów produkcji alkoholu, takich jak fermentacja, filtracja czy transfer gotowego produktu. Szybsze i bardziej precyzyjne wykonanie operacji jest możliwe dzięki dodatkowym funkcjom np. dynamiczna regulacja przepływu czy funkcje samossące.

W produkcji alkoholi liczy się też troska o jakość wyrobu. Zachowanie jakości surowców i gotowych produktów są absolutnie kluczowe. Dlatego w kluczowych momentach stosuje się pompy membranowe, które nie mają negatywnego wpływu na jakość produktu. Ma to związek z unikaniem kontaminacji, czyli wymieszania składników. Pompy przemysłowe spełniające normy FDA (o materiałach stosowanych w pompach do żywności) czy EHEDG (o higienicznym projektowaniu pomp w produkcji spożywczej) są zaprojektowane tak, by spełniać najwyższe standardy.

Widać ogromny związek między świadomym wyborem pomp przemysłowych a jakością gotowych wyrobów alkoholowych. Warto sięgnąć po propozycję renomowanego producenta!