Automatyzacja działań w rolnictwie obejmuje przede wszystkim możliwość praktycznego wykorzystywania dronów. To wytrzymałe i wielofunkcyjne urządzenia ze zdalnym sterowaniem, które są świetnym wsparciem podczas realizacji oprysków i wysiewu ziaren na polach uprawnych. Prowadzisz własne gospodarstwo rolne i planujesz inwestycję w innowacyjnego drona rolniczego? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj cechy i funkcjonalności, jakimi powinien wyróżniać się dobry dron dla rolnictwa.
Co czego mogą być wykorzystywane drony w rolnictwie?
W praktyce dobry dron rolniczy może być wykorzystywany na wielu płaszczyznach codziennej działalności gospodarstw rolnych. Ten zaawansowany sprzęt wykorzystuje się przede wszystkim do zdalnego i szybkiego wykonywania oprysków w postaci: nawozów, środków na chwasty, pestycydów, środków grzybobójczych.
Inne praktyczne zastosowanie drona rolniczego obejmuje:
- wysiew nasion na polach uprawnych,
- kontrolowanie poziomu wzrostu plonów i ich stanu,
- weryfikację czy plony nie zostały zaatakowane przez bakterie lub dzikie zwierzęta.
Co ciekawe, topowe modele dronów rolniczych są w stanie udźwignąć nawóz lub inne substancje o wadze nawet do 40 kilogramów! To wystarczająca ilość, która pozwala na pokrycie nawet do 40 akrów pól uprawnych wybranym nawozem lub ziarnami.
Jakie funkcje powinien mieć dobry dron rolniczy? Poznaj najistotniejsze cechy
Nowoczesne drony rolnicze powinny nie tylko mieć szereg praktycznych funkcjonalności, ale także muszą być zespolone ze zoptymalizowanym oprogramowaniem zarządzającym ich pracą. W tym przypadku dobrze sprawdza się licencja DJI Terra Agriculture, czyli oprogramowanie, które ułatwia planowanie tras i kontrolowanie codziennej pracy drona na polach uprawnych.
Kluczowe funkcjonalności, jakie powinien mieć profesjonalny dron rolniczy to:
- system podwójnego rozpylania nawozu i innych cieczy,
- pełna stabilizacja toru lotu, dzięki czemu nawozy lub ziarna są rozprowadzane równomiernie,
- precyzyjne dawkowanie z zachowaniem doskonałej wydajności,
- możliwość realizowania pomiarów już na etapie wysiewu i oprysku.
W nowoczesnych dronach dla rolnictwa niezbędna jest kamera FPV z gimbalem, dzięki czemu możesz przechwytywać obraz wysokiej jakości bez zbędnych zakłóceń i drgań. Taka funkcjonalność ułatwi Ci w zarządzaniu pracą drona, szczególnie wtedy, kiedy zachodzi jednocześnie potrzeba wygenerowania map terenu.
Jakie parametry techniczne są kluczowe w trakcie wyboru drona rolniczego do gospodarstwa?
Jest kilka parametrów typowo technicznych, które należy dokładnie przeanalizować, jeśli chcesz kupić drona dla swojego gospodarstwa rolniczego. Najważniejsze aspekty to:
- maksymalny zakres rozsiewu podawany w metrach,
- masa własna,
- udźwig,
- wymiary,
- dokładność zwisu podawana pionowo i poziomo,
- maksymalny promień lotu,
- maksymalna prędkość.
Oczywiście warto też sprawdzić, czy dron rolniczy jest wyposażony w radar 360, system wykrywania przeszkód, a także auto-stabilizację, dzięki czemu praca podczas wysiewu nasion lub rozprowadzaniu nawozów jest precyzyjniejsza.
Drony do zastosowania w rolnictwie powinny być też wodoodporne. To konieczne, kiedy praca na polach uprawnych odbywa się w niekorzystnych warunkach pogodowych. Liczy się też czas pracy na zasilaniu bateryjnym. Najlepsze modele dronów dla rolnictwa dostępne w sprzedaży są w stanie wydajnie pracować przz prawie 3 godziny.