Budynek Teatru Małego, pochodzący z lat 60 XX wieku i oddany do użytkowania w roku 1965, przeszedł gruntowną modernizację, termomodernizację z rozbudową części Młodzieżowego Domu Kultury. Po ponad roku intensywnych prac remontowych Teatr Mały w Tychach jest gotowy na to, aby ponownie powitać widzów. Otwarcie już w sobotę 14 września.
Zakres prac obejmował przede wszystkim ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu budynku oraz wymianę fasad szklanych, jak również oczyszczenie części kamiennej elewacji. Pracom konserwatorskim i restauratorskim poddana została mozaika pochodząca z 1964 roku, wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków. Mozaika wykonana była przy współpracy artysty Franciszka Wyleżucha, według projektu architekta Janusza Włodarczyka. Ważnym elementem jest neon z charakterystycznymi maskami, który został odtworzony na elewacji frontowej budynku.
– Przebudowana została również strefa wejściowa do budynku oraz wewnętrzny dziedziniec, który będzie służyć między innymi do organizowania spektakli teatralnych „pod chmurką”. Metamorfozę przeszły również wnętrza teatru. Zachowując istniejące detale architektoniczne i dekoracyjne oraz wprowadzając nowe elementy, stworzono nową przestrzeń reprezentacyjną. Nowym elementem są monochromatyczne mozaiki, które wykonała artystka Marta Piróg-Helińska z pracowni Kafelteria – mówią urzędnicy. – Odnowiona została również sala teatralna, w której poza zmianą kolorystyki ścian i sufitu oraz konserwacją parkietu i boazerii, zamontowano nowe fotele. Pracom remontowym poddane zostały garderoby, biura dla pracowników oraz zaplecze sanitarne. Kompleksowy remont, przebudowa i rozbudowa została wykonana również w części budynku, w którym mieści się Młodzieżowy Dom Kultury. Tam prace dobiegają końca i niebawem ta część budynku także zostanie oddana do użytku – dodają.
W całym procesie budowlanym czynnie uczestniczył zarówno administrator budynku, inspektorzy nadzoru, użytkownicy budynku, jak i Miejski Konserwator Zabytków.
Inwestorem przedsięwzięcia i jednocześnie administratorem budynku jest Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tychach.
Prace realizowane były przez firmę Milimex S.A z Siemianowic Śląskich, przy udziale firm podwykonawczych, na podstawie projektu Sound & Space Sp. z o. o. z Poznania, uzupełnionego przez opracowania MS-PRO Sławomir Stolarski z Tychów i Miastoprojekt Zabrze Sp z. o. o. z Gliwic, projekt aranżacji i kolorystyki wnętrz wykonany przez Anetę Opioła – CUBE z Bytomia oraz koncepcję nasadzeń wykonaną przez Różę Jaros z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.
Wcześniej zapowiadali, że wraz z remontem Teatru powstanie parking w miejscu gdzie wyburzono ruiny dawnego domu, bo miasto wykupiło tę działkę. Jak do tej pory nie widzę tam ani jednego miejsca parkingowego.