Budżet Obywatelski stanowi oddzielną część środków miejskich, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Służy do realizacji różnorodnych działań, które wpływają na polepszenie życia obywateli. Głosowanie na projekty zgłoszone przez mieszkańców na rok 2025 rozpocznie się już w ten piątek – 6 września.
W tym roku do tyskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono rekordową liczbę – 247 wniosków. Ostatecznie, po weryfikacji formalnej i merytorycznej, do głosowania trafi 169 projektów, z czego 35 dotyczy terenu całego miasta, a 134 konkretnej dzielnicy.
Kwota środków przeznaczonych na realizację zadań z Budżetu Obywatelskiego wynosi 5 mln zł. Zrealizowane zostaną projekty, które otrzymają największą liczbę głosów. Każdy mieszkaniec Tychów może oddać jeden głos i wybrać maksymalnie 4 projekty spośród puli projektów dla całego miasta oraz 2 projekty z listy projektów dla konkretnego rejonu miasta.
Z dostępnymi projektami można zapoznać się na stronie.
Aby oddać głos drogą elektroniczną, po wpisaniu imienia, nazwiska i adresu oraz zaakceptowaniu regulaminu, należy potwierdzić ostateczny wybór maksymalnie czterech projektów poprzez kliknięcie przycisku „Głosuj”. Zagłosować można tylko raz, każda kolejna próba oddania głosu zostanie uznana za nieważną.
Głosowanie w formie papierowej możliwe jest w Głównym Puncie Konsultacyjnym przy ul. Barona 30/209 piętro 1 oraz w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy przy al. Niepodległości 49 na parterze, stanowisko 1. Także w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w jej filiach w godzinach ich pracy.
Zgłoszenia projektów do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego może dokonać każdy mieszkaniec miasta. Osoby niepełnoletnie muszą uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Formularz zgody można pobrać w zakładce.