Polscy sportowcy po raz pierwszy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich zameldowali się w 1924 roku w Paryżu. Historyczny medal zdobyła drużyna kolarska, na czele z Józefem Langiem, Janem Łazarskim, Tomaszek Stankiewiczem i Franciszkiem Szymczykiem. Czy Paryż ponownie będzie szczęśliwy dla polskich olimpijczyków? O tym przekonamy się już między 26 lipca a 11 sierpnia 2024.
Jak to się zaczęło? Historia startów Polaków na LIO
Za oficjalną datę startu Polaków w Letnich Igrzyskach Olimpijskich uważa się rok 1924. Jednak należy nadmienić, że nasi sportowcy pojawiali się na imprezie już wcześniej, ale w ekipach państw zaborczych.
Pierwszy, historyczny medal (srebro) dla niepodległej Polski na LIO w Paryżu wywalczyli kolarze w składzie: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz. Już kilkadziesiąt minut później mogliśmy się cieszyć z kolejnego sukcesu – brąz w jeździeckim konkursie skoków wywalczył Adam Królikiewicz na koniu Picador.
Z pierwszego złotego medalu na Letnich Igrzyskach Olimpijskich mogliśmy się cieszyć dopiero 4 lata później, czyli w 1928 roku w Amsterdamie. Halina Konopacka okazała się najlepsza w dyskobolu.
Legalni bukmacherzy, których można znaleźć na np. najlepsibukmacherzy.pl przygotowują dla kibiców na IO różne zakłady bukmacherskie. Jedną z opcji jakie oferują, jest np. który zawodnik zdobędzie najwięcej medali. Jako pierwszy w historii polskich startów na jednej imprezie, dwa medale zdobył jeździec Michał Antoniewicz, z Amsterdamu przywiózł srebro w konkursie skoków na koniu Readgledt i brąz we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego na klaczy Moja Miła.
Jako pierwsza wśród Polaków trzy medale olimpijskie na jednej imprezie zdobyła Irena Szewińska w 1964 roku w Tokio – złoty w sztafecie 4×100 m oraz srebrne w biegu na 200 m i skoku w dal. Łącznie ma ich aż 7. Dodatkowo 2 srebrne i 2 brązowe.
Za najbardziej udany występ reprezentantów Polski uznaje się Igrzyska Olimpijskie w Moskowie w 1980 roku. Sportowcy przywieźli z nich aż 32 medale. Pod względem wartości, na pierwszym miejscu są jednak Igrzyska w Montrealu z 1976 roku, podczas których sportowcy zdobyli 7 złotych, 6 srebrnych oraz 13 brązowych medali. 7 złotych udało wywalczyć się natomiast na imprezach w Tokio (1964), Monachium (1972), Montrealu (1976) oraz Atlancie (1966).
Dyscypliną, która na Letnich Igrzyska Olimpijskich przyniosła Polsce najwięcej medali, jest lekkoatletyka. Przez lata startów zawodnikom udało się zdobyć 29 złotych, 20 srebrnych oraz 17 brązowych medali.
Polska w klasyfikacji wszech czasów Letnich Igrzysk Olimpijskich zajmuje aktualnie 20. pozycję z dorobkiem medalowym: 72 złote, 89 srebrnych, 137 brązowych. Łącznie sportowcy wywalczyli 298 medale.
Historia gestu, który zna niemal każdy
Igrzyska Olimpijskie w Moskwie w 1980 roku przeszły do historii nie tylko ze względu na ogromny wór medali, jaki przywieźli polscy sportowcy. Władysław Kozakiewicz, który wywalczył złoto w skoku o tyczce, pokonując dwóch reprezentantów Rosji (Wołokowa i Kulibabę), został wygwizdany przez publiczność. Zawodnik nie pozostał dłużny, pokazując w stronę publiczności rękę zgiętą w łokciu. Lekkoatleta przeszedł tym samym do historii.
Jerzy Pawłowski i Adam Smelczyński z największą ilością startów na LIO
Obaj Panowie reprezentowali Polskę na IO aż 6-krotnie. Szermierz, Jerzy Pawłowski, zdobył dwa srebrne medale, indywidualnie oraz drużynowo w Melbourne (1956), a także indywidualnie złoto w Meksyku w 1968 roku.
Adam Smelczyński ps. Sznurek, został srebrnym medalistą IO w Melbourne, a zanotował swoje starty również w pięciu kolejnych imprezach.
Najwybitniejszy polski olimpijczyk? Robert Korzeniowski
Robert Korzeniowski, zawodowy chodziarz, w dorobku ma 4 złote medale olimpijskie. Na dystansie 50 km zdominował rywali na LIO w Atlancie w 1996 roku. 4 lata później w Sydney również był nie do pokonania, spełniając kolejne swoje marzenie, czyli dwa medale na jednych Igrzyskach Olimpijskich: złoty był na dystansie zarówno 20, jak i 50 km. Zwieńczeniem jego perfekcyjnej i imponującej kariery było złoto na LIO w Atenach w 2004 roku.
Złota Otylia Jędrzejczyk
Ikona polskiego pływactwa zapisała się na kartach historii jako gwiazda Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku. Wywalczyła trzy medale: złoto na 200 m stylem motylkowym oraz dwa srebrne na 100 m stylem motylowym i na 400 m stylem dowolnym.
Mamy nadzieję, że tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Paryżu również można będzie zaliczyć do rekordowych, a sportowcy dostarczą samych pozytywnych emocji kibicom.