Pomoc ma we krwi

0
140
fot. KMP Tychy

Policjant z wydziału ruchu drogowego z tyskiej komendy został uhonorowany odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. To wyjątkowe odznaczenie przyznawane jest osobom, które oddały co najmniej 20 litrów tego życiodajnego płynu. Jak podają funkcjonariusze – sierż. szt. Mateusz Kuropatwa honorowym dawcą jest już od 15 lat.

Krew to życie – to nie pusty slogan. Jest bezcenna, jednak na co dzień nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jej zapasy trzeba stale uzupełniać. Aktualne statystyki można sprawdzić na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

– Sierżant sztabowy Mateusz Kuropatwa na co dzień pełni służbę w tyskiej drogówce. W 2009 roku po raz pierwszy pojawił się w punkcie krwiodawstwa. Przez 15 lat, dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia, oddał już ponad 20 litrów krwi. Teraz został uhonorowany ministerialnym orderem „Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” – relacjonuje mł. asp. Paulina Kęsek. – To niezwykle ważne i prestiżowe odznaczenie nadawane jest honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznakę mogą otrzymać zasłużeni honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej innych składników – dodaje.

Każdy z nas może pomóc innym. Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku.

– Zachęcamy do dzielenia się cząstką siebie – to nic nie kosztuje, a może uratować ludzkie życie – piszą policjanci. A my dołączamy się do tego apelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj