Wybory do Parlamentu Europejskiego – na Śląsku wygrywa KO

15
624
Fot. arc

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego z wszystkich 2 877 obwodów głosowania w województwie śląskim. Koalicja Obywatelska (KO) zdobyła 41,42% głosów, co dało jej 3 mandaty. Prawo i Sprawiedliwość (PiS) uzyskało 36,45% głosów i 2 mandaty, a Konfederacja otrzymała 10,15% głosów, zdobywając 1 mandat. Trzecia Droga i Lewica zdobyły odpowiednio 5,56% i 4,63% głosów, ale nie uzyskały mandatów. Frekwencja w województwie śląskim wyniosła 40,31%.

Mandaty w województwie śląskim zdobyli:

 • KO: Borys Budka, Łukasz Kohut, Mirosława Nykiel
 • PiS: Patryk Jaki, Jadwiga Wiśniewska
 • Konfederacja: Marcin Sypniewski

Poparcie w Tychach:

 • KOALICJA OBYWATELSKA – 15 249 głosów, 37,98% / BUDKA Borys – 10 613 głosów
 • PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – 13 413 głosów, 33,41% / JAKI Patryk – 7 550 głosów
 • TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI – POLSKIE STRONNICTWOLUDOWE – 4 819, głosów 12,00% / GRAMATYKA Michał – 4 308 głosów
 • KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ – 4 069 głosów, 10,14% / SOŚNIERZ Dobromir – 1 642 głosów
 • LEWICA – 1 965 głosów, 4,89% / KONIECZNY Maciej – 736 głosów
  Pozostałe pięć ugrupowań – żadne nie przekroczyło 1 procenta

W skali kraju wyniki przedstawiają się następująco:

 • KO: 37,06% (21 mandatów)
 • PiS: 36,16% (20 mandatów)
 • Konfederacja: 12,08% (6 mandatów)
 • Trzecia Droga: 6,91% (3 mandaty)
 • Lewica: 6,3% (3 mandaty)

Ogólnokrajowa frekwencja wyniosła 40,65%. W wyborach brało udział 11 829 725 osób spośród 29 098 155 uprawnionych do głosowania. W nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego (2024-2029) zasiądzie 720 posłów z 27 krajów Unii Europejskiej, w tym 53 z Polski.

15 KOMENTARZE

 1. Biorąc pod uwagę całą Unię Europejską to w porównaniu do tych sprzed 5 lat, obecnie najwięcej mandatów stracili liberałowie, lewacy i zieloni, a prawica sporo zyskała. Pomimo, że Europejska Unia Ludowa razem z liberałami, lewakami i zielonymi dalej będzie miała większość w europejskim parlamencie to ich przewaga nad prawicą nie będzie już aż tak duża . Wybory europejskie pokazały, że po wieloletnim trendzie Europa zaczęła skręcać w prawo. Jest światełko w tunelu, że w następnych wyborach Europejczycy przejrzą na oczy I prawica wygra w lewacko-liberalną koalicją. A wtedy UE znowu bęzie normalna i zajmie się głównie gospodarką do czego była od początku powołana.

 2. Smutne że 80% ludzi głosuje na koalicje proniemiecką i przyjaciół prezesa. Tłuste koty będą jeszcze bardziej tłuste.

 3. Co niektorym sie oczy otworza a raczej e-portfele jak w drugiej polowie roku otrzymaja rachunki do zaplacenia za energie elektryczna ,wode ,gaz , scieki itp na kogo glosowali ,co prawda nie o te wybory wczorajsze chodzi ale to ci sami ludzie.

 4. Smutne jest to, że wygrywa facet, któremu prywatnie nikt nie dałby popilnować roweru pod sklepem. Ale głos owszem, przecież to żadne ryzyko.

 5. Cóż tam wybory… Niekwestionowanym „wygranym” ostatnich dni i tak pozostaje Radosław Gilewicz. Miszcz czystej wody. Czekam na spotkania organizowane przez Zawadzkiego w Tyskiej Galerii Sportu, czekam na sążniste akty strzeliste ku czci Radogola ze strony tychy.pl

 6. Z wieści dobrych: marny wynik politycznego sklepiku politycznego „Wszystko po 4 zł” tj. POLSKI 2050, magia „jedynek i dwójek” tym razem wyborcy nie dali się aż tak mocno nabrać.
  Ponadto cieszy odstawienie od koryta wieloletnich europosłów „z zawodu” czyli zwykłych ” emerytowanych tłustych kotów” którym się nic nie chce, poza pobieraniem diet czy kilometrówek.
  Weźcie ich do Tychów, wiecie ilu i gdzie.

  Wybrano młodszych, nie skażonych PRL.

  I jest zła wiadomość kładąca cieniem te dobre, prawda niezmienna od wieków, im większy „wałkarz” tym ma większe poparcie.

  UE jak najbardziej ale wymaga ona bardzo gruntownej reformy i powrotu do tego, czemu pierwotnie kiedyś służyła.

 7. To prawda, że im większy „wałkarz”, tym większe poparcie. Ludzie w tym kraju wybrali nie tylko „wałkarzy”, ale wręcz skazanych i ułaskawionych potem przez AD przestępców! Haniebne!

 8. W Brukseli już chowają w parlamencie cały sprzęt gaśniczy, do parlamentu zawita Szlachcic z Kresów ,Grzegorz Ogień Braun herbu Gaśnica

  • Najwyraźniej mają się czego bać. Dzięki Braunowi przynajmniej cała PL się dowiedziała jakie obrządki się odbywają w sejmie polskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj