Miejskie miodobranie

  0
  185
  fot. UM Tychy

  We wtorek 11 czerwca o godz. 11:00 w miejskiej pasiece z recyklingu w parku Łabędzi w Tychach odbędzie się miejskie miodobranie. Tyszanie po raz kolejny sprawdzą jak spisały się pszczoły krainki w ulach wykonanych ze zużytych bębnów od pralek. Zaplanowano wspólne odsklepianie ramek, wirowanie miodu, degustacja i warsztaty edukacyjne.

  Podczas miodobrania uczestnicy pod opieką doświadczonego pszczelarza Michała Laska będą odsklepiać, wirować i degustować tyski miód.

  – W czasie warsztatów edukacyjnych opowiemy co łączy pralkę z ulem, dlaczego daszki naszych domów dla pszczół są czerwone oraz dlaczego pszczoły kręcą ósemki w ulu. Uczestnicy miodobrania z bliska zobaczą ul z recyklingu i poznają sekrety świata recyklingu – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

  Podczas miodobrania uczestnicy będą mogli nie tylko spróbować tyskiego miodu, ale także sporo dowiedzieć się o życiu pszczół, a nawet wykonać własnoręcznie świece.

  Miejska pasieka w Parku Łabędzim to efekt współpracy Miasta Tychy, Fundacji Odzyskaj Środowisko, MB Recycling i organizacji Biosystem w ramach projektu Elektryczne Śmieci. W 2021 roku na terenie Tychów umieszczono 18 pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie. To właśnie z tych odpadów wyselekcjonowano materiał do budowy ekologicznych uli.

  – Pasieka z recyklingu stanęła w naszym mieście jako podziękowanie dla mieszkańców naszego miasta za odpowiedzialne postępowanie z elektroodpadami, ale jest także stałym przypomnieniem o tym, że każdy z nas powinien dbać o środowisko naturalne każdego dnia. W trosce o siebie, swoich najbliższych, ale także przyszłe pokolenia – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

  Pierwsze miodobranie połączone z warsztatami o życiu pszczół i sztuce pszczelarskiej, odbyło się w lipcu ubiegłego roku. Zebrano blisko 36 kg miodu, który trafił m.in. do Domu Pomocy Społecznej, Dzienny Dom Pomoc Społecznej „Wrzos”.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj