Karma dla kota – jak wybrać najlepszą?

0
75
Pieszczoty z kotem

Opiekowanie się domowym czworonogiem wymaga od nas całkiem dużo uwagi i zaangażowania. Jeżeli zadbamy o to, aby nasz kot miał dostęp do dobrej jakości pożywienia, przełoży się to nie tylko na długość, ale również i na jakość jego życia. My sami również na tym skorzystamy – głównie na mniejszej ilości wizyt u weterynarza i problemów z różnymi chorobami. Jak więc dobrać najlepszą karmę dla kota? Na co uważać, jeżeli zależy nam na jakości?

  1. Karma dla kota – co musi w sobie zawierać?
  2. Karma sucha i mokra dla kota – jakie składniki są w niej niewskazane?
  3. Jak dobrać odpowiednią karmę dla naszego czworonoga?
  4. Karma sucha a karma mokra – jakie proporcje stosować?

Karma dla kota – co musi w sobie zawierać?

Posiadanie zwierzaka wiąże się z wieloma przywilejami, ale również obowiązkami. Jednym z najważniejszych aspektów opieki nad czworonogiem jest oczywiście zapewnienie mu odpowiedniego sposobu żywienia. W przypadku kotów jest to szczególnie istotne, ponieważ większość z nich nie wychodzi na spacery podobnie, jak psy, a więc też jest bardziej podatna na problem nadwagi oraz otyłości. Dodatkowo również układ trawienny kota jest delikatniejszy i nie potrafi znieść tak wiele, jak ten u psów. Z tego powodu, jeżeli zależy nam na tym, aby nasz kot był zdrowy i pełen sił, powinniśmy zadbać o to, by była ona dobrze dopasowana do jego wieku i aktywności, a także posiadała czysty skład.

Karma sucha i mokra dla kota – jakie składniki są w niej niewskazane?

Zarówno w przypadku młodych, jak i dorosłych kotów, skład karmy jest bardzo ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Sucha i mokra karma dla kota powinny zawierać jak najmniejszą ilość węglowodanów, a w szczególności zbóż – układ trawienny kota nie jest przystosowany do trawienia tego typu produktów, przez co ich obecność w diecie w długiej perspektywie szkodzi naszemu zwierzakowi. Karmy bezzbożowe, o wysokiej zawartości mięsa sprawiają również, że naszemu pupilowi maleje ryzyko wystąpienia nadwagi. Dobrej jakości marki, jak na przykład karma Royal Canin czy karma Rafi, zawierają minimalne ilości węglowodanów, dzięki czemu nasz kot będzie mógł dłużej żyć w dobrym zdrowiu.

Jak dobrać odpowiednią karmę dla naszego czworonoga?

O ile mokre karmy zwykle nie stanowią problemu dla właścicieli kotów, o tyle w przypadku karmy suchej czasem mamy problem z tym, jaką wybrać. W przypadku zdrowego czworonoga, który nie posiada żadnych specjalnych potrzeb żywieniowych powinniśmy skupić się na tym, aby wybrany produkt zawierał nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, odpowiednią ilość białka oraz jak najmniej (najlepiej zero) zbóż. Z kolei w sytuacji, gdy nasz kot będzie potrzebował specjalnego żywienia, powinniśmy dowiedzieć się o tym od naszego weterynarza, który poleci nam odpowiednią karmę, na przykład dla kotów sterylizowanych, z nadwagą, czy też po różnych zabiegach weterynaryjnych.

Karma sucha a karma mokra – jakie proporcje stosować?

Jeżeli stosujemy dwa rodzaje karmy, najlepszym sposobem jest ich wymieszanie w porcji. To, na jakie proporcje się zdecydujemy, zależy głównie od potrzeb naszego kota. Zazwyczaj jednak właściciele decydują się na proporcję 50:50, która jest najbardziej optymalna, a także istnieje mniejsze ryzyko, że nasz pupil nie będzie chciał zjeść swojego posiłku. Dobra karma bezzbożowa sucha dobrze połączy się z karmą mokrą, a całość będzie łatwiejsza do pogryzienia i zjedzenia dla naszego czworonoga, szczególnie jeżeli jest on już w podeszłym wieku lub też ma problem z zębami.