Dziesiątka na dziesięciolecie – X International Business Meeting

5
705
X International Business Meeting
Nagrodzeni podczas X International Business Meeting. Fot. Kamil Peszat
 1. Jak co roku w trzeci czwartek listopada (w tym roku było to 16 listopada) odbyło się International Business Meeting zorganizowane przez fundacjeę Europa House. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem pod początku spotkanie biznesowe jest powiązane z beaujolais nouveau czyli francuskim świętem młodego wina, kiedy po raz pierwszy oferuje się w sprzedaży wino z bieżącego rocznika.

Podczas tegorocznej okrągłej dziesiątej rocznicy prezes Europa House dr Patryk Szczygieł wręczył statuetki „Leader in International Integration”. Odbyła się również konferencja Międzynarodowe Inwestycje na Śląsku z udziałem nagrodzonych. Przybyli goście mogli podziwiać wernisaż przygotowany przez Fundację Helisa oraz Śląskie kulturalnie. Ważnym, choć nieoficjalnym punktem była premiera Beaujolais Nouveau 2023 oraz degustacja kuchni świata.

– Chciałbym podziękować całej dziesiątce, bo dzięki każdej z tych osób fundacja i coroczne spotkanie ma szansę rosnąć i się rozwijać z każdym rokiem – dr Szczygieł. – Nie mogło zabraknąć wśród nich prof. Rafała Żelaznego. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna od zawsze wspiera nasze wydarzenie. Zaczęło się od współpracy z Ewą Stachurą-Pordzik. Dziś prezes Żelazny jest kontynuatorem tego dzieła. Statuetka trafia również do prof. Krzysztofa Zamasza. Prowadzona przez niego Veolia to prężnie rozwijająca się międzynarodową grupa z francuskimi korzeniami. Kolejny rok są z nami. Mam nadzieję, że za 10 lat powiem to samo. Jest z nami również osoba bardzo bliska memu sercu – konsul honorowy Francji Anna Krasuska-Terillon. Kiedy opracowywałem pierwsze beaujolais, jako mało doświadczony człowiek zapukałem do drzwi pani konsul. Pomogła, doradziła, zaopiekowała się. Czyli zrobiła to, na czym polega jej praca jako konsula honorowego – wskazała kierunek. Jest pani ikoną jeśli chodzi o współpracę polsko-francuską na Śląsku.

Maciej Gramatyka, były wiceprezydent miasta Tychy, zawsze jako przedstawiciel miasta wita pan naszych gości. To ważne, aby pokazywać, że tyski samorząd jest otwarty. Wzbudza to zaufanie oraz dobrze rokuje dla współpracy. Przedstawicielem samorządu jest również Zbigniew Gieleciak prezes Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej i prezes RCGW. Ikona tyskiej przedsiębiorczości, skarbnica wiedzy na temat relacji biznesowych. Bez wątpienia rzecznik współpracy międzynarodowej i wielki propagator Śląska i Tychów jako miasta nowoczesnego i otwartego. Często start biznesu rozpoczyna się od wizyty w urzędzie pracy. Warto docenić olbrzymi wkład urzędu w asymilację uchodźców z naszym rynkiem pracy w momencie krytycznym. Stąd wyróżnienie dla Doroty Otok dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach.

Teraz czas najwyższy na prywatę. Anne-Sophie Basta pierwsza kobieta dyrektor Alliance Française Katowice oraz moja kochana żona. Pomysłodawczyni tego wydarzenia. Francuska w Polsce propagująca nasz piękny kraj i miasto w licznych wystąpieniach w TVP.

Zawsze byliśmy blisko kultury stąd też obecność wśród wyróżnionych Pawła Drzewieckiego dyrektora Teatru Małego. Reprezentant kulturalnej strony miasta, aktor, reżyser, ale przede wszystkim dyrektor Teatru Małego, który mały pod przewodnictwem Pawła jest tylko z nazwy, przenoszący za pomocą sztuki na polską scenę teatralną uniwersalne i międzynarodowe wartości. Kulturę prezentuje również Katarzyna Korus prezes Fundacji Helisa. Artystka światowego formatu. Ze swoimi pracami trafiła do Londynu czy USA. Ambasadorka Polski w świecie. Innowatorka sztuki. Nie mogłoby dziś zabraknąć Michała Kasperczyka prezesa NOL Tychy. Społecznik, samorządowiec, przedstawiciel młodego pokolenia, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Człowiek czynu. Właśnie o takich ambasadorów Polski w świecie chodzi. Ostatnia statuetka wędruje do Marcin Gibały dyrektora Mbanku. Wspiera to wydarzenie od zawsze. Przedstawiciel świata finansowego. Społecznik i ultramaratośczyk – zakończył.

Z roku na rok spotkanie staje się coraz popularniejsze. To również świetna okazja, aby porozmawiać o kulturze w różnych częściach Europy, a nawet i świata i różnicach między nimi, pouczyć się siebie nawzajem. Zaproszeni goście mieli okazję wziąć udział w mini warsztatach sushi wspólnie z sushi masterem z 7 Samurai Sushi. Z racji tego, że to spotkanie biznesowe, była też okazja, aby powymieniać się wizytówkami i nawiązać relacje.

 

 

 

 

 

 

 

5 KOMENTARZE

 1. Smiechu warte te niby nagrody i odznaczenia.Gramatyka dostal bo fajnie wital gosci,w sumie to jego robota i jakas kobieta z urzędu pracy,ktory to powinien zostac zlikwidowany.i w dodatku ten argument o pomocy „uchodźcom” to juz lepiej nie skomentuje.Reka reke myje i tak sie zyje w mieście

 2. Na siłę wszędzie promuje się byłego prezydenta, który obecnie nic nie znaczy, a jest aktywniejszy niż gdy pełnił tą funkcje. Mega słabe. Jak już chcieli dać statuetkę dla miasta powinien odebrać ją obecny senator a nie ekipa braci żyjących z polityki gramatyki.

 3. I te rzędy butelek z alkoholem w tle…
  Fajnie, że elity tak świetnie się bawią.
  Ludzie będa o tym pamiętali przy najbliższych wyborach samorządowych.

 4. bal na demograficznym titanicu trwa.

  20 lat temu, co 8 mieszkaniec Tychów był emerytem, dzisiaj – co 4. Przy ponad 8% spadku liczby ludności.

  Te wszystkie nagrody i statuetki w hermetycznym gronie, a tym czasem wciąż brak pomysłu co dalej. Miasto przejada swój dobrobyt na aquaparki, stadiony czy strzelnice golfowe -> brak za to długoterminowej strategii co dalej.

  Zaraz pobudka z ręką w nocniku. Ale widać już niektórzy migrują do krajowej polityki. Góra lodowa na horyzoncie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj