Spichlerz ma już rok

0
265
fot. Piotr Podsiadły

Dzisiaj, 15 września, pierwszy sklep społeczny i jedyny w Tychach obchodził rocznicę otwarcia. Chętnie odwiedzany Spichlerz znajduje się na pierwszym piętrze Tyskich Hal Targowych. Jak przystało na świętowanie urodzin – były balony, poczęstunek, tort i goście, a wśród nich zastępca prezydenta Tychów Maciej Gramatyka, przewodnicząca Rady Miasta Tychy Barbara Konieczna, Katarzyna Ptak prezes Śródmieścia oraz prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski.

– Najlepsze dopiero przed nami. Minął rok działalności. Nie był to łatwy rok, można porównać go do pierwszego roku życia dziecka. Uczymy się na błędach, wyciągamy wnioski i działamy dalej – tak jest też w przypadku tego miejsca. Cieszymy się, że mamy tutaj tak świetną załogę pracowników i wolontariuszy, bez których nie byłoby Spichlerza. Dziękuję wam, drodzy klienci i dziękuję władzom miasta, za dobrą współpracę, dzięki temu patrzymy w przyszłość z uśmiechem i nadzieją – takimi słowami przywitał licznie zgromadzonych Mikołaj Rykowski prezes Fundacji Wolne Miejsce oraz inicjator takich akcji jak Wigilia dla samotnych.

Idea sklepu społecznego polega nie tylko na tym, że jest to miejsce, w którym można kupić pełnowartościowe produkty, często z krótkim terminem ważności, w cenach niższych niż w innych sklepach, ale też na tym, że stanowi punkt spotkań seniorów i osób samotnych w kawiarence, a także w trakcie organizowanych warsztatów i zajęć.

– Jesteśmy szczęśliwi, że wytworzyła się tu tak wspaniała społeczność, ponieważ dzięki licznym warsztatom i kawiarence każdy znajdzie tutaj swoje wolne miejsce – powiedziała nam Marta Wilczyńska dyrektor generalna w Fundacji Wolne miejsce.

Zgromadzeni chętnie korzystali z urodzinowego poczęstunku, a kolejka po tort wydawała się nie mieć końca. Można było usłyszeć historie osób, które regularnie odwiedzają sklep, jak i seniorów, którzy po raz pierwszy do niego dotarli.

– Najlepszym podsumowaniem działalności tyskiego sklepu społecznego są liczby. W lutym tego roku zakupy zrobiło ponad 1500 mieszkańców, a już w sierpniu było to dokładnie 2235 transakcji – powiedział nam zastępca prezydenta Tychów Maciej Gramatyka. – Statystyki potwierdzają więc, że takie miejsce jest potrzebne. Uważam, że wyjątkowo ważne jest to, że nie jest to tylko sklep, ale też miejsce spotkań. Walor społeczny to coś, na czym nam zależało i o czym mówiliśmy od początku współpracy między władzami miasta a fundacją. Udało się to osiągnąć, a to dopiero pierwszy rok działalności Spichlerza i będzie tylko lepiej. Barbara Konieczna podziękowała zgromadzonym wolontariuszom i pracownikom, którzy jak sami mówią, widzą coraz więcej potrzebujących osób.

– Niestety żyjemy w czasach, w których z jednej strony marnuje się ogromna ilość żywności, a z drugiej znaczna część społeczeństwa nie ma co jeść, a my staramy się to zmienić  – podsumowała jedna z wolontariuszek. – Skupujemy produkty z krótszym terminem, często dostajemy je od różnych przedsiębiorców i dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom naprawdę atrakcyjne ceny. Grono odwiedzające Spichlerz to przede wszystkim seniorzy i osoby samotne, dla których to wiele znaczy, a trzeba zaznaczyć, że odwiedza nas coraz to większa liczba osób, które potrzebują pomocy.

Obsługa sklepu zapewnia, że pomoc nie ogranicza się tylko do terenu sklepu, ponieważ jeśli jest tak potrzeba, pracownicy pomagają w spakowaniu zakupów, zaniesieniu ich do auta, a także przy obsłudze windy, bo chociaż sklep znajduje się na pierwszym piętrze, to bez problemu mogą z niego skorzystać osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich lub z innych powodów nie korzystają ze schodów.

– Jednym z najważniejszych założeń tego miejsca była dla nas aktywizacja seniorów i osób samotnych. Warsztaty, które się tu odbywają, nakłaniają do wyjścia z domu, a umiejętności, które można nabyć w trakcie spotkań, seniorzy wykorzystują w życiu codziennym i jest to niezwykle ważne – dodał na zakończenie Mikołaj Rykowski.

Przypomnijmy, że Spichlerz otwarty jest codziennie od 9 do 16, a w soboty między 9 a 13. Do codziennych zakupów w sklepie społecznych upoważnione są osoby samotnie gospodarujące o dochodzie niższym niż 2328 zł, oraz rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 1800 zł. Dla seniorów sklep dostępny jest niezależnie od wysokości dochodów. Aby uzyskać skierowanie, należy zgłosić się do sklepu społecznego, do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Punktu terenowego MOPS.