Czy sufity podwieszane sprawdzą się w niewielkim mieszkaniu?

0
416
Salon z podwieszanym sufitem

Sufit podwieszany to lekka konstrukcja, którą montuje się poniżej stropu. Pełni on funkcję użytkową oraz dekoracyjną, a do jego wykonania wykorzystuje się różne materiały. Czy montaż sufitu podwieszanego w małym mieszkaniu jest dobrym pomysłem? Odpowiadamy!

  1. Jakie zalety ma sufit podwieszany?
  2. Z czego wykonuje się sufity podwieszane?
  3. Podwieszany sufit – jak go zamontować?
  4. Najpopularniejsze rodzaje sufitów podwieszanych

Jakie zalety ma sufit podwieszany?

Sufity podwieszane cieszą się dużą popularnością, a projektanci wnętrz chętnie decydują się na to rozwiązanie zarówno w przypadku nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych aranżacji. Niewątpliwą zaletą montażu sufitu podwieszanego jest zmniejszenie ogrzewanej powierzchni i możliwość ukrycia przewodów elektrycznych. Rozwiązanie to stanowi element dekoracyjny w pomieszczeniu, a szeroki wybór materiałów i kolorów sprawi, że bez problemu dobierzemy odpowiedni wariant pod nasze wnętrze. Dobre oświetlenie sprawi, że nawet niewielkie mieszkanie będzie prezentować się atrakcyjnie.

Z czego wykonuje się sufity podwieszane?

Sufity podwieszane robi się najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych, ale nie są to jedyne materiały, z jakich można wykonać sufit podwieszany. Często stosowany jest również metal bądź drewno, rzadziej używa się płyt z wełny mineralnej. Z uwagi na prosty montaż największą popularnością cieszą się jednak płyty g-k. Zarówno płyty kartonowo-gipsowe, jak i gotowe elementy montażu niezbędne do wykonania konstrukcji na suficie dostępne są w hurtowni budowlanej Mal-Drew.

Podwieszany sufit – jak go zamontować?

Aby zamontować sufit podwieszany niezbędny będzie zakup elementów, takich jak: płyty gipsowe mocowane za pomocą kołków rozporowych, profile główne, profile nośne, profile przyścienne, łączniki poprzeczne, siatka spoinowa, siatka zbrojąca oraz wkręty sufitowe. Dodatkowo przydatna będzie masa szpachlowa, taśma uszczelniająca oraz gogle ochronne. Wszystkie niezbędne produkty posiada w swojej ofercie internetowa hurtownia budowlana Mal-Drew.

Osoby, które wolą kompleksowe rozwiązania, powinny zdecydować się na gotowe sufity podwieszane. Wybierając kompletne systemy montażowe, nie trzeba zamawiać produktów od różnych producentów, ponieważ wszystkie komponenty pasują do siebie. Takim rozwiązaniem jest np. sufit podwieszany OWA. Filmy instruktażowe pokazujące montaż profili nośnych, a także jak zrobić sufit podwieszany krok po kroku, dostępne są w Internecie.

Najpopularniejsze rodzaje sufitów podwieszanych

Sposób montażu uzależniony jest od rodzaju sufitu. Ze względu na konstrukcję, wyróżniamy sufity podwieszane kasetonowe. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż cała konstrukcja sufitu opiera się na profilach aluminiowych, do których mocuje się płyty gipsowo-kartonowe.

Drugim rodzajem w przypadku sufitu podwieszanego jest sufit napinany. Do jego montażu wykorzystuje się folię oraz specjalne napinacze. Jest to dość innowacyjny wariant podwieszanego sufitu, wykorzystywany najczęściej na dużych obiektach.

Sufity podwieszane sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne i nabiera charakteru. Jeżeli montujesz sufit podwieszany samodzielnie, upewnij się, że strop wytrzyma dodatkowe obciążenie.