Czy klasterowe bóle głowy są częste?

0
32
Ból głowy

Klasterowe bóle głowy są jednymi z najbardziej intensywnych i bolesnych. Chociaż nie są tak powszechne, jak migrena czy napięciowe bóle głowy, to jednak stanowią poważne schorzenie, które dotyka pewną liczbę osób na całym świecie. Zrozumienie klasterowych bólów głowy jest ważne z punktu widzenia ich leczenia i zapobiegania napadom. Jak sobie z nimi radzić, aby w znaczący sposób poprawić jakość życia?

Czym wyróżniają się klasterowe bóle głowy?

Klasterowe bóle głowy są niezwykle intensywne i charakteryzują się unikalnym zestawem objawów, które wyróżniają je spośród innych rodzajów bólu. Mimo to są często mylone z napadami migreny i w tym kierunku prowadzone jest też zwykle leczenie. Tymczasem wyróżniającą je cechą jest sam ból, który często opisywany jest jako ostry, palący lub kłujący. Intensywność bólu może być tak duża, że cierpiąca osoba jest całkowicie wyłączona z normalnego funkcjonowania.

Klasterowe bóle głowy występują w okresach zwanych epizodami lub klasterami, co również jest mylone z napadami migrenowymi. Epizody te trwają od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy i zwykle po nich następuje okres remisji, w którym ból zupełnie ustępuje, co nie znaczy, że przypadłość została całkowicie wyleczona. Klasterowy ból głowy często powraca sezonowo, a ataki powtarzają się codziennie lub co kilka dni i zwykle też powtarzają się o tej samej porze. Intensywne dolegliwości cierpiące osoby zazwyczaj odczuwają po jednej stronie głowy, w okolicy oka, dlatego napadom często towarzyszy łzawienie i światłowstręt. Ból może promieniować do skroni, czoła, policzka i szyi, ale chorzy podkreślają, że w przeciwieństwie do migreny jest on punktowy. Towarzyszy mu przekrwienie nosa, zwężenie źrenic, opuchlizna twarzy lub pocenie się.

Same ataki mają bardzo różny czas trwania przez co, przynajmniej w pierwszym okresie, ciężko je przyporządkować do jednej jednostki chorobowej. Napady trwają od 15 minut do 3 godzin, ale często występują w serii i powtarzają się kilka razy dziennie przez dłuższy czas. Co ważne, każda osoba może doświadczać klasterowych bólów głowy nieco inaczej, a objawy mogą się różnić, dlatego ważne jest indywidualne rozpatrzenie każdego przypadku, którego może dokonać wyłącznie specjalista.

Jak łagodzić klasterowe bóle głowy?

W przypadku bardzo intensywnego bólu lub ataków, które są krótkie, leki dostępne bez recepty mogą nie wystarczyć. Lekarz może wówczas zlecić silniejsze leki na receptę o krótkim czasie działania. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zawsze konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii farmakologicznej.

Równie ważne co leczenie jest zapobieganie napadom. W tym przypadku o skuteczności terapii decyduje odpowiednio dobrana farmakoterapia, ale też wdrożenie tzw. zdrowych nawyków. Wiele osób, które cierpią na klasterowe bóle głowy, zwraca uwagę na skuteczność technik relaksacyjnych, m.in. medytacji, techniki właściwego oddychania, jogi, ale też masaży, które mogą pomóc w redukcji stresu i napięcia mięśniowego, co może przyczynić się do złagodzenia klasterowych bólów głowy. Warto też unikać czynników, które mogą wywoływać ataki, np. alkoholu, pokarmów, które mogą być tzw. wyzwalaczami (np. czekolada, sery), silnych zapachów, intensywnego światła czy nagłych zmian temperatury. Osoby, które cierpią na bóle o charakterze napadowym, powinny szczególnie poznać swój organizm. W ten sposób łatwiej będzie im określić, w jakich okolicznościach napady występują.

Dodaj swój komentarz!

avatar