Sposoby dochodzenia odszkodowań OC

0
40
Podpisywanie umowy

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, w skrócie OC, jest według obowiązującego prawa obowiązkowe. Polisa powinna być podpisana najpóźniej w dniu zakupu samochodu. Ten rodzaj ubezpieczenia chroni osoby poszkodowane w wypadkach drogowych, spowodowanych przez kierowcę pojazdu. Niestety, ubezpieczyciele często zaniżają kwoty odszkodowania, lub odmawiają jego wypłacenia. Co w takich sytuacjach może zrobić osoba, która doznała uszczerbku na zdrowiu lub strat materialnych w wyniku wypadku samochodowego? Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby dochodzenia swoich praw.

  1. Metody dochodzenia odszkodowań
  2. Dochodzenie odszkodowania z firmą odszkodowawczą
  3. Odzyskiwanie odszkodowań z radcą prawnym

Metody dochodzenia odszkodowań

Osoby, które uległy wypadkom drogowym, powinny jak najszybciej zająć się dochodzeniem odszkodowań. Po wyleczeniu doznanych urazów, czeka je procedura składania wniosku do ubezpieczyciela, w którym sprawca wypadku opłaca składki. W ten sposób można uzyskać m.in zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu, zwrot kosztów leczenia oraz straty materialne. Odszkodowanie wypłacane jest z polisy OC sprawcy wypadku. Jeśli osoba w wyniku wypadku zginie, prawo do dochodzenia odszkodowania przysługuje jego rodzinie. Często jednak towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają kwoty zadośćuczynienia lub odmawiają jego wypłacenia w ogóle. Wówczas dochodzenie odszkodowania można przeprowadzić samodzielnie. Można złożyć reklamację, a jeśli to nie pomoże, napisać skargę do rzecznika finansowego. Jest to długi i męczący proces, którego rezultatem jest często skierowanie sprawy do sądu. Można również poprosić o pomoc prawnika, którego specjalnością jest odzyskiwanie odszkodowań. Istnieją kancelarie radców prawnych, które specjalizują się w tego typu sprawach. Trzeci sposób polega na zgłoszeniu się do firmy odszkodowawczej, której dochodzenie odszkodowań, jest chlebem powszednim. Nie pobiera ona żadnych opłat wstępnych i pomaga osobie poszkodowanej na każdym etapie postępowania. To najwygodniejsza i najtańsza metoda na dochodzenie odszkodowania OC.

Dochodzenie odszkodowania z firmą odszkodowawczą

Jak wygląda dochodzenie odszkodowań z firmą odszkodowawczą? Kancelaria odszkodowawcza jest firmą oferującą pomoc w dochodzeniu odszkodowań osobom pokrzywdzonym w wypadku drogowym lub wypadku komunikacyjnym. Może ona przejąć sprawę na każdym etapie, a jej usługi rozpoczną się w chwili podpisania umowy, z osobą poszkodowaną. Za każdym razem, firma porównuje kwotę wypłaconą przez ubezpieczyciela z wysokością zgłaszanych roszczeń przez klienta. Po dokładnej analizie sprawy, za każdym razem kancelaria negocjuje z zakładami ubezpieczeniowymi wysokość kwoty odszkodowania, lub składa reklamację, jeśli zaniżone odszkodowanie budzi wątpliwości. Przy odzyskiwaniu odszkodowań, nigdy nie pobiera od klientów opłat wstępnych. Początkowo, prawnicy pracujący w firmie, starają się załatwić sprawę z dochodzeniem roszczeń na etapie polubownym. Udzieli też bezpłatnych porad prawnych, osobie zgłaszającej roszczenia w czasie rozmowy telefonicznej. Jeśli negocjacje z ubezpieczycielem, lub reklamacja nie przyniosą pożądanego skutku, wówczas sprawa wchodzi na drogę sądową. W jej trakcie, osoba poszkodowana może liczyć na wsparcie i pomoc doświadczonego prawnika, który pomoże wywalczyć wyższą kwotę odszkodowania. Zadba także o wszystkie niezbędne dokumenty, które trzeba przedłożyć przed sądem. Opłata za te wszystkie usługi wynosi 15-30 proc. uzyskanego odszkodowania, które kancelaria sama pobierze z przyznanej przez sąd sumy. Co ciekawe, istnieją również kancelarie odszkodowawcze online. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które w wyniku wypadku straciły możliwość swobodnego poruszania się. Można więc przedstawić swoją sprawę i uzyskać pomoc bez konieczności wychodzenia z domu. Zwykle, taka kancelaria jest tańsza niż stacjonarna.

Odzyskiwanie odszkodowań z radcą prawnym

Jeśli nie chcesz lub nie potrafisz dochodzić swoich praw na własną rękę, możesz także poprosić o pomoc radcę prawnego. Mają oni długoletnie doświadczenie w tego typu sprawach, więc chętnie się ich podejmują. Poza tym, mają oni stosowna wiedzę na temat wyroków i orzeczeń sądów, które mogę mieć istotne znaczenie przy prowadzeniu postępowania. Dzięki profesjonalnej pomocy, osoba ubiegająca się o odszkodowanie, ma duże szanse, że cała sprawa zakończy się sukcesem. Po wyroku na korzyść poszkodowanego, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić mu kwotę w zasądzonej wysokości. Dochodzenie odszkodowań z pomocą adwokata, najczęściej przynosi pożądane rezultaty. Jednak niesie ze sobą niebezpieczeństwo dużych wydatków. Radcy prawni ustalają swoje stawki w przeliczeniu na godziny pracy. Wynoszą one od 150 do nawet 400 złotych za godzinę. To spory wydatek, zwłaszcza dla osoby, która straciła źródło dochodów w wyniku wypadku i jest niezdolna do pracy. Dlatego, skorzystanie z usług adwokata, może być nieopłacalne. Najlepiej więc skorzystać z firmy odszkodowawczej, najlepiej takiej, która już długo działa na rynku i cieszy się dobrymi opiniami klientów.

Dodaj swój komentarz!

avatar