Jakie są najczęstsze przyczyny awarii samochodu i jakie koszty się z tym wiążą?

0
86
Awaria samochodu

Każdy pojazd, niezależnie od marki czy modelu, może ulec awarii. Dzisiaj poznasz najbardziej powszechne przyczyny problemów z samochodami. Sprawdzisz koszty napraw, które mogą obciążyć kierowców.

Najczęstsze przyczyny awarii samochodu

Bez względu na markę, model czy też rodzaj pojazdu, można wskazać kilka wspólnych dla wszystkich samochodów przyczyn awarii. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze z tych, z którymi może zetknąć się każdy kierowca.

  • Problemy z układem elektrycznym: uszkodzenia przewodów, zwarcia, awarie alternatora, czy problem z komputerem pokładowym mogą prowadzić do awarii różnych funkcji samochodu.
  • Uszkodzenia opon: przebicia, niewłaściwe ciśnienie, nierównomierne lub zbyt wysokie zużycie bieżnika mogą spowodować utratę przyczepności, a nawet wypadek.
  • Problemy z układem hamulcowym: zużyte klocki, tarcze, bębny czy uszkodzone zaciski hamulcowe mogą prowadzić do wydłużenia drogi hamowania i zwiększenia ryzyka kolizji.
  • Uszkodzenie układu chłodzenia silnika: nieszczelności, uszkodzony termostat, wadliwy wentylator czy pompa wodna mogą spowodować przegrzewania silnika i poważne uszkodzenia mechaniczne.
  • Uszkodzenia zawieszenia: zużycie amortyzatorów, sprężyn, wahaczy czy łączników stabilizatora może prowadzić do pogorszenia komfortu jazdy, utraty kontroli nad pojazdem i szybszego zużycia opon.

Koszty naprawy najpopularniejszych usterek

Jeśli dojdzie do awarii pojazdu z jednej z wcześniej wspomnianych przyczyn, konieczne będzie jej usunięcie. Oto z jakimi kosztami należy się liczyć, gdy uszkodzeniu ulegnie:

  • Układ elektryczny: koszt naprawy może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od skomplikowania problemu i ceny części zamiennych.
  • Opony: naprawa przebitej opony może kosztować około 50-100 zł, a wymiana opon na nowe to wydatek od 300 zł do nawet kilku tysięcy złotych za komplet, w zależności od rodzaju i marki.
  • Układ hamulcowy: wymiana klocków hamulcowych to koszt rzędu 200-600 zł, natomiast wymiana tarcz hamulcowych to wydatek 300-1000 zł, w zależności od modelu samochodu.
  • Układ chłodzenia silnika: naprawa układu chłodzenia może wynieść od 200 zł za wymianę termostatu, do nawet 2000 zł lub więcej za chłodnicę czy naprawę uszkodzonej pompy wodnej.
  • Zawieszenie: wymiana amortyzatorów to koszt rzędu 500-3000 zł, a sprężyn to wydatek rzędu 300-1000 zł. Naprawa lub wymiana wahaczy może kosztować od 200 do 1500 zł.

Warto zaznaczyć, że ceny mogą się różnić w zależności od marki, modelu pojazdu, lokalizacji i warsztatu i są wartościami jedynie poglądowymi.

Ubezpieczenie – rozsądne rozwiązanie

Ponieważ awarie samochodowe zdarzają się często, rozsądną decyzją jest wykupienie ubezpieczenia na wypadek takich sytuacji.  Assistance to ubezpieczenie, w którego ramach możesz liczyć np. na naprawę na miejscu (o ile jest to możliwe), holowanie czy też samochód zastępczy. Ubezpieczenie działa w przypadku awarii, wypadku, uszkodzenia, wandalizmu oraz kradzieży samochodu. W LINK4 masz do wyboru 3 warianty – to Ty decydujesz, który z nich jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony dla Twojego samochodu, wykup dobrowolne ubezpieczenie Autocasco (AC). Dzięki niemu możesz liczyć na wypłatę świadczenia, gdy dojdzie do uszkodzenia Twojego pojazdu w wypadku lub kolizji, których to Ty jesteś sprawcą. To także zabezpieczenie przed skutkami działań osób trzecich (np. akty wandalizmu) lub negatywnymi konsekwencjami działania sił natury (np. uderzenia pioruna, gradu, powodzi).

Zapraszamy do skorzystania z Kalkulatora składek dostępnego na stronie LINK4.pl. Dzięki niemu szybko znajdziesz polisę komunikacyjną, która spełni Twoje wymagania. Za pośrednictwem strony, możesz także  wykupić interesujące cię ubezpieczenie.

Ponadto masz możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z Konsultantami, dzwoniąc pod numer 22 444 44 44. Inną opcją jest także osobiste spotkanie z agentem współpracującym z LINK4 w Twoim miejscu zamieszkania. Skontaktuj się z nami, by wykupić ubezpieczenie oraz uzyskać odpowiedzi na wszystkie, nurtujące Cię pytania.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Dodaj swój komentarz!

avatar