LOGOS FEST po raz dziesiąty

0
99

Od najbliższego czwartku do niedzieli trwać będzie jubileuszowa, dziesiąta edycja Tyskiego Festiwalu Słowa LOGOS FEST. Z uwagi na remont Teatru Małego, główną areną festiwalu będzie sala koncertowa Mediateki.

Festiwal stworzył i organizuje od samego początku Paweł Drzewiecki (obecnie dyrektor Teatru Małego, a wcześniej szef Miejskiego Centrum Kultury) przysposabiając każdej kolejnej jego edycji konkretnego patrona, wokół twórczości którego rozgrywały się poszczególne wydarzenia artystyczne. Wśród dotychczasowych bohaterów Logos Fest znajdujemy więc takich mistrzów słowa jak m.in. Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Jonasz Kofta czy Jacek Kaczmarski. Patronem tegorocznej, jubileuszowej edycji będzie Julian Tuwim.

Festiwal zainauguruje czwartkowy koncert piosenek Ewy Demarczyk do tekstów m.in. Tuwima, zatytułowany „Serwus Madonna”, w którym obok Janusza Radka zaśpiewają Maja Kleszcz i Katarzyna Groniec. Widowisko rozpocznie się 25 maja o godz. 18 w Mediatece przy al. Piłsudskiego 16.

Następnego dnia dwukrotnie (o godz. 12 i 18) zaprezentowany zostanie spektakl dla młodej widowni „Projekt Tuwim”, który z artystami Teatru Capitol wyreżyserował Olaf Lubaszenko. Powszechnie znana i uwielbiana przez pokolenia klasyka polskiej literatury dziecięcej, została osadzona przez reżysera w kontekście współczesnej szkoły i obecnych czasów. Tym samym płynące ze sceny treści są bardzo uniwersalne, łatwe w odbiorze i niezwykle atrakcyjne dla najmłodszych widzów. A to wszystko w bogatej oprawie muzycznej, scenograficznej oraz choreograficznej, z udziałem znanych i lubianych przez najmłodszych aktorów. Spektakl rekomendowany jest dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat, ale i starsi z pewnością będą się dobrze bawić.

W sobotę, 26 maja festiwal na chwile przeniesie się do Pasażu Kultury Andromeda przy pl. Baczyńskiego, gdzie o godz. 18 zaprezentowane zostanie „Sekundnik życia” – widowisko literackie oparte o teksty patrona Logos Fest, przygotowane przez uczestników festiwalowego konkursu recytatorskiego pod reżyserskim okiem Adama Wojtyszki.

Finałowym akcentem dziesiątego festiwalu będzie koncert „Wylęknieni bluźniercy”, którego tytuł zaczerpnięto z tuwimowskiego wiersza „Grande Valse Brillante”, spopularyzowanego przez ikoniczne wykonanie Ewy Demarczyk. W koncercie (28 maja o godz. 18 w Mediatece) usłyszymy nie tylko wyśpiewaną poezję Tuwima, ale i – jak na jubileusz przystało – najpiękniejsze fragmenty poprzednich edycji Logos Fest. W rolę prowadzącego wcieli się Andrzej Poniedzielski, a wśród wykonawców zobaczymy Olgę Bończyk, Dorotę Miśkiewicz, Iwonę Loranc, Klaudię Walencik, Krzysztofa Kulbickiego, Jacka Kitę, Acoustic Quartet i Pawła Drzewieckiego, który napisał scenariusz i widowisko wyreżyserował.

Festiwalowi towarzyszyć będą „Dialogi o słowie”, czyli dostępne na teatralnym kanale YouTube rozmowy Teresy Drozdy z Januszem Radkiem (25.05 o godz. 20), językoznawczynią Agnieszką Frączek (26.05 o godz. 20) i autorem biografii Tuwima, pisarzem Mariuszem Urbankiem (27.05 o godz. 20).

WW

Dodaj swój komentarz!

avatar