Wiosenne porządki w szafie – jak się za nie zabrać?

1
95
Odzież w szafie na wieszakach

Utrzymanie porządku w garderobie to dosyć istotna kwestia, ponieważ dzięki takiemu działaniu prezentuje się ona znacznie korzystniej. Ponadto o wiele łatwiej znaleźć wtedy ubrania oraz skomponować elegancką stylizację. Kiedy zaczyna się wiosna, warto uporządkować posiadane stroje, ponieważ zmienia się pogoda. Jak tego jednak dokonać w szybki i łatwy sposób?

Dbałość o delikatne elementy garderoby

Niektóre ubrania wykonane są z materiałów, które wymagają delikatnego traktowania. Mowa tutaj głównie o:

 • jedwabiu,
 • czystej bawełnie bez domieszek,
 • wiskozie,
 • kaszmirze,
 • lnie.

Najlepiej, aby wisiały one na wieszakach, dzięki czemu zapobiegnie się ich gnieceniu oraz odkształcaniu. Z tego powodu konieczny jest zakup wytrzymałych drążków do szafy. Ponadto tego typu stroje powinno się prać ręcznie, co znacznie przedłuży ich żywotność. Nie zaleca się składać ich zbyt ciasno i niestarannie, jeżeli posiada się zamiar przechowywania takich ubrań w walizkach lub pokrowcach.

Gdzie odłożyć jesienno-zimowe stroje?

Swetry, kurtki oraz płaszcze zajmują przeważnie sporą ilość miejsca, ponieważ najczęściej wykonywane są z grubych i sztywnych materiałów. Z tego powodu spora część osób umieszcza je w pokrowcach lub walizkach i wynosi do piwnicy, garażu albo na strych. Dzięki temu mogą zaczekać do następnych mrozów bez żadnego uszczerbku na wyglądzie. Zniszczone, rozciągnięte i zmechacone stroje najlepiej wyrzucić, ponieważ szkoda marnować czasu na ich składanie i wynoszenie. Można je także przekazać potrzebującym, ewentualnie spróbować sprzedać na odpowiedniej platformie, takiej jak chociażby Vinted lub Allegro. Żeby się to jednak udało, muszą być nadal zdatne do użytku.

Ponadto zawsze powinno się pamiętać, że nie wolno chować brudnych ubrań. Wynika to z tego, iż jeżeli pozostawi się na nich zabrudzenia na kilka miesięcy, to mogą stać się o wiele trudniejsze do usunięcia, a nawet w ogóle nie dać się sprać. Powinno się je najpierw dokładnie oczyścić i starannie wysuszyć.

Jakich elementów garderoby lepiej nie wynosić?

Istnieją ubrania, które można zakładać niezależnie od pory roku. Mowa tu o:

 • jeansach,
 • marynarkach,
 • eleganckich spodniach,
 • koszulach,
 • topach,
 • wygodnych dresach,
 • sukienkach o klasycznym kroju.

Sprawdzają się one bowiem niezależnie od panującej pogody i temperatury. Zależy to oczywiście od tego, jakie dobierze się do nich dodatki. Na przykład jeansy da się założyć zarówno do grubego swetra, jak i do koszuli z krótkim rękawem i dalej będą się atrakcyjnie prezentować.

Przemyślany sposób układania

Jeżeli porządkuje się szafę, warto zrobić to tak, aby jej wnętrze było jak najbardziej funkcjonalne. W tym celu należy położyć lub powiesić rzeczy często zakładane w zasięgu ręki. Stroje ubierane stosunkowo rzadko można odłożyć na koniec półki. Znacznie usprawni to kompletowanie stylizacji, zwłaszcza rano, gdy jest się zaspanym i nieuważnym. Takie działanie ułatwi ponadto utrzymanie porządku we wnętrzu szafy, z czym niektóre osoby potrafią mieć spory problem, na przykład posiadaczki dużej ilości ubrań.

stella
stella

Ja już wczęsniej zrobiłam porządki w szafie, okna też mam na świeta pomyte, z pomocą córki i roomby sprzątanie szybko nam poszło.