Skradziony telefon w Tychach. Co robić?

0
96
Skradziony telefon

Podobnie jak w innych miejscowościach w Polsce, tak i w Tychach zdarzają się kradzieże telefonów. Padając ofiarą przestępstwa, nie warto jednak załamywać rąk – lepiej podejść do sprawy na chłodno i wykonać kilka ważnych kroków, które po kolei opisujemy w poniższym artykule.

Zablokuj kartę SIM

Gdy zorientujesz się, że Twój telefon został skradziony, jak najszybciej od tej chwili zablokuj swoją kartę SIM. Dzięki temu złodziej utraci możliwość posługiwania się nią, np. do płacenia za płatne usługi SMS, kradzieży Twoich danych czy prób wyłudzenia pieniędzy od Twoich bliskich. W celu zablokowania karty SIM możesz skontaktować się ze swoim operatorem osobiście lub telefonicznie bądź skorzystać z takiej opcji na koncie internetowym.

Zgłoś sprawę na policję

Kolejnym krokiem powinno być zgłoszenie sprawy na policję w Tychach, ponieważ kradzież to przestępstwo. Warto powiadomić funkcjonariuszy o zaistniałej sytuacji jednak nie tylko dlatego, ale również z myślą o własnych interesach. Istnieje bowiem szansa, że w razie złapania złodzieja uda się odzyskać telefon. Poza tym policjanci, którzy znają numery identyfikacyjne Twojego urządzenia, mają szanse na odnalezienie go np. w ofertach sprzedaży publikowanych w internecie. Nie zmienia to faktu, że prawdopodobieństwo odzyskania telefonu jest niestety niewielkie, nawet gdy śledztwo się powiedzie.

Zablokuj kartę SIM

Jeżeli dysponujesz notatką policyjną potwierdzającą zgłoszenie kradzieży telefonu i dowodem, że należał właśnie do Ciebie (np. fakturą, oryginalnym pudełkiem, potwierdzeniem płatności kartą z konta bankowego), możesz zablokować jego numer IMEI. Dlaczego warto to zrobić? Ponieważ korzystanie z urządzenia będzie wówczas wykluczone w każdej sieci – żadna polska karta SIM na nim nie zadziałała. Po zablokowaniu numeru IMEI otrzymasz poświadczenie wykonania tej czynności, na podstawie którego możliwe będzie ewentualne odblokowanie sprzętu w razie odzyskania go. Jeśli jednak Twojej własności nie uda się odzyskać, nowy model znajdziesz w porównywarce telefonów komórkomat.pl.

Dodaj urządzenie do bazy skradzionych telefonów

W internecie funkcjonują serwisy, które zajmują się zbieraniem informacji na temat skradzionych telefonów. To całkowicie darmowe portale pozwalające na umieszczenie danych na temat urządzenia znajdującego się w rękach złodziei. Zaszyte w takich stronach internetowych algorytmy automatycznie skanują serwisy ogłoszeniowe w poszukiwaniu skradzionych modeli i w momencie natrafienia na nie przesyłają informację właścicielowi.

Zablokuj urządzenie w systemie Android lub iOS

Nawet blokada karty SIM i numeru IMEI nie sprawi, że z telefonu znikną Twoje dane. Nie chcesz, żeby złodziej wszedł w posiadanie Twoich loginów i haseł, zdjęć, wiadomości SMS czy e-mail? W takim razie skorzystaj z możliwości ich zdalnego usunięcia ze smartfona. Istnieje ona w przypadku modeli wyposażonych w systemy operacyjne Android i iOS – w Androidzie służy temu sekcja Menedżer Urządzeń, a w sprzęcie Apple mechanizm „wymaż iPhone”.

Odłącz karty bankowe i aplikacje płatnicze

Jeżeli przed kradzieżą na Twoim telefonie były zainstalowane aplikacje przeznaczone do bankowości mobilnej albo płatności zbliżeniowych, warto je zdalnie odinstalować na swoim koncie w Google czy Apple i zablokować skradzione urządzenie w bankowości internetowej. Tym samym złodziej utraci możliwość korzystania z nich. Więcej przydatnych informacji o smartfonach i nowoczesnych technologiach znajdziesz w serwisie https://komorkomat.pl/.

Dodaj swój komentarz!

avatar