Muzyka w malarstwie sesja muzyczno-malarska towarzysząca wystawie „Stanisław Mazuś. Mniej znany”

0
116
Fot. Berndt, Kattowitz, lata 30. XX w., ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach.

Muzeum Miejskie kontynuuje serię ciekawych spotkań towarzyszących wystawie „Stanisław Mazuś. Mniej znany”. Po warsztatach parzenia herbaty i warsztatach plastycznych przyszła kolej na spotkanie malarskie wzbogacone muzyczną inspiracją. 10 lutego o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie sesja muzyczno-malarska „Muzyka w malarstwie”. Udział w cenie 10 zł.

– Nawiązujemy do Ogólnopolskiej Wystawy „Muzyka w malarstwie”, odbywającej się w tyskiej Galerii BWA przy ówczesnym pl. B. Bieruta 23 od 1986 roku, równolegle z Międzynarodowym Festiwalem „Śląska Jesień Gitarowa”. Organizowało je m.in. Biuro Wystaw Artystycznych – Delegatura w Tychach oraz Zarząd Okręgu Związku Polskich Malarzy i Grafików w Katowicach, którego prezesem był Stanisław Mazuś. Jak wspomina sam artysta, w latach 80. w jego pracowni przy ulicy Dąbrowskiego często przebywali jego koledzy po fachu, ale także przedstawiciele środowiska muzycznego. Jan Edmund Jurkowski, skrzypek Roman Lasocki i pianista Józef Stompel – to właśnie z nimi spędzał noce na rozważaniach o sztuce, o wspólnych zamiłowaniach; to wtedy zrodziła się „Śląska Jesień Gitarowa” oraz konkurs „Muzyka w malarstwie” – informuje organizator.

W wydarzeniu udział wezmą skrzypaczki Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO (Joanna Zagajewska i Gabriela Kubarska), które zaprezentują etiudy muzyczne. W tym czasie uczestnicy warsztatów będą tworzyć swoje interpretacje plastyczne. Stworzone prace zostaną zaprezentowane podczas finisażu wystawy i premiery książki dr Patryka Oczki.

Spotkanie rozpocznie wspólne zwiedzeniem wystawy czasowej „Stanisław Mazuś. Mniej znany” poprowadzonej przez Natalię Sitko.


Źródło: Muzeum Miejskie