Jak utrzymać prawidłową wagę? 7 praktycznych porad

0
126
Kobieca szczupła sylwetka

Większość ludzi albo się odchudza z powodu nadwagi lub otyłości, albo próbuje przybrać na wadze. Jeśli twoim celem jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, jesteś w bardzo dobrej sytuacji. Sprawdź, co robić, a czego się wystrzegać, żeby nadmiernie nie schudnąć, ani nie przytyć!

Kontroluj swoją wagę – to nie jest trudne!

Jeśli ważysz odpowiednio do wzrostu, twoim zadaniem jest jedynie kontrolowanie swojej masy ciała i regularne sprawdzanie, czy jest ona prawidłowa.

Pomoże ci w tym zwykła waga łazienkowa oraz kalkulator BMI. Raz w miesiącu sprawdzaj jej wskazania, a jeśli nieco przytyjesz lub schudniesz, ustal, czy ciągle mieścisz się w przedziale od 18,5 do 24,99. Jeśli tak – doskonale! Twoja waga jest prawidłowa.

Zrównoważona dieta i właściwe odżywianie

Prawidłowa waga na ogół świadczy o tym, że również twoja dieta jest optymalna. Mimo to jednak zwróć uwagę, czy odżywiasz się właściwie i dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych.

Jest to szczególnie istotne, jeśli świadomie rezygnujesz z jakiejś grupy produktów. Będąc np. wegetarianinem, musisz zastąpić żelazo czy białko pochodzenia zwierzęcego żelazem i białkiem pochodzenia roślinnego. Jeszcze więcej uwagi musisz poświęcić diecie, jeśli jesteś weganinem czy frutarianinem.

Aktywność fizyczna – ważna dla kondycji i zdrowia

Aktywność fizyczna jest związana nie tylko z odchudzaniem. Wysiłek jest potrzebny każdemu, niezależnie od masy ciała, płci oraz wieku. Oczywiście aktywność fizyczna musi być dostosowana do twojej obecnej kondycji. Dobrze jest też wybierać taką jej formę, która sprawia ci przyjemność.

Jeśli przez ostatnie 2 lata siedziałeś przy komputerze i nawet do sklepu za rogiem jechałeś samochodem, nie zakładaj, że nagle codziennie przebiegniesz 10 km. Tym bardziej, jeśli bieganie nie należy do twoich ulubionych sportów. Szanse na dotrzymanie danej sobie obietnicy są w tym przypadku bardzo małe. Lepiej załóż na początek coś łatwiejszego i przyjemnego dla ciebie – np. jazdę do pracy rowerem zamiast samochodem 2 razy w tygodniu. Wysiłek zwiększaj stopniowo.

Rzuć palenie, ogranicz używki!

Jeśli palisz, rzuć nałóg jak najszybciej. Nie szukaj dla siebie usprawiedliwienia i wymówek. Palenie, nawet e-papierosów jest szkodliwe. I to nie tylko dla ciebie, ale także dla wszystkich, którzy przebywają w twoim towarzystwie, kiedy palisz.

Dobrym pomysłem jest również ograniczenie używek – zmniejsz spożycie alkoholu, pij mniej kawy lub zastąp ją bezkofeinową, zrezygnuj ze słodyczy . Dlaczego warto zrezygnować ze słodyczy? Dla wielu ludzi radykalne odcięcie się od cukru jest łatwiejsze w dłuższej perspektywie czasowej niż zmniejszenie jego spożycia. Dzieje się tak ze względu na mechanizm, zgodnie z którym dostarczenie cukru do naszego organizmu powoduje jego większe łaknienie. Rezygnując z cukru przerywasz to błędne koło. Przez pierwsze kilka dni jest trudno, ale po ich upływie nawet nie odczujesz braku słodyczy. Nie wierzysz? Spróbuj!

Właściwa ilość snu

Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna dla zachowania prawidłowej wagi ciała. Podobnie zresztą jak jego jakość. Choć każdy z nas potrzebuje nieco innej liczby przespanych godzin, żeby czuć się dobrze, to jednak na ogół jest to czas między 6 a 8 godzin na dobę w jednej sesji.

Odpowiednia ilość snu ma związek z gospodarką hormonalną organizmu, a ta, jak wiadomo, ma spory wpływ na zachowanie prawidłowej masy ciała.

Żyj bez stresu – czy to możliwe?

Choć życie całkowicie pozbawione stresu jest niemożliwe, to jednak nawet w obecnych czasach można dążyć do jego redukcji. Warto zadbać o wyeliminowanie jak największej liczby generatorów stresu, np. szumu informacyjnego, który nie sprzyja zachowaniu spokoju, a przy tym nie przynosi nam żadnych korzyści.

Wystrzegać należy się zwłaszcza stresu długotrwałego, który zaburza gospodarkę hormonalną naszego organizmu i może być źródłem zachowań powodujących zbyt duży spadek masy ciała, albo jej nadmierny wzrost.

Miej mniej!

Posiadanie zbyt dużej liczby przedmiotów, branie na siebie zbyt dużej liczby zobowiązań czy przyjmowanie zbyt wielu informacji, w dłuższej perspektywie czasowej nie jest dla nas korzystne. Staje się źródłem stresu, a ten działa na organizm degenerująco, przyczyniając się m.in. do zaburzeń wagi.

Nie oznacza to oczywiście, że masz żyć jak asceta, wyrzekając się wszystkich zdobyczy cywilizacji. Chodzi po prostu o zachowanie umiaru i równowagi między „być” a „mieć”.