Dostawca gazu propan – jak wybrać najlepszego? Czemu warto zainstalować w domu zbiornik na gaz płynny

0
253
Zielone zbiorniki na gaz

Wybór zaufanego dostawcy gazu do domu jest istotną częścią całego procesu ogrzewania. Gwarantuje to przede wszystkim najlepszą jakość paliwa grzewczego, szybkie terminy realizacji w Twojej okolicy oraz gwarancję ciągłości dostaw. Zastanawiasz się, czy zainstalować zbiornik lpg i czy ta forma ogrzewania jest odpowiednia dla Ciebie i Twoich potrzeb? W tym artykule odniesiemy się do powyższych kwestii.

  • Znaczenie dobrego dostawcy gazu.
  • Zbiornik na gaz do ogrzewania domu – dlaczego warto zainstalować?
  • Jaki zbiornik na gaz płynny wybrać?
  • Od czego zależy cena zbiornika na gaz do ogrzewania domu?

Używanie propanu w domu do ogrzewania i nie tylko. Czemu dostawcy gazu są tak ważni?

Propan to rodzaj skroplonego gazu ropopochodnego, który jest używany jako paliwo w systemach grzewczych CO czy do kuchenek gazowych. Sprawdza się również w przemyśle, rolnictwie oraz gastronomii.

Propan jest bardzo wydajnym paliwem, które służy do dostarczania ciepła i gotowania za pomocą urządzeń do tego przeznaczonych. Dostawca propanu może pomóc Ci znaleźć najlepszą ofertę dla Twoich potrzeb.

Profesjonalny dostawca gazu płynnego będzie potrafił doradzić w kwestii wyboru rodzaju i wielkości zbiornika, polecić firmę wykonującą kompleksowo instalacje gazowe oraz wskazać doradcę handlowego w Twojej okolicy.

Dostawca gazu propan stanowi ważną część sektora energetycznego. Odpowiada za dostarczanie gazu propanowego do domów i firm na obszarach, gdzie brakuje dostępu do sieci miejskiej. Dostawcą gazu propanowego może być tylko firma posiadająca koncesję na obrót paliwami ciekłymi wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Dlaczego warto ogrzewać dom za pomocą propanu zbiornikowego?

Gazowy system ogrzewania domów istnieje od dziesięcioleci i nadal są jest jednym z najbardziej wydajnych sposobów ogrzewania.

Ostatecznie decyzja należy do Ciebie, ale jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię, warto rozważyć ten system ogrzewania w swoim domu!

Ogrzewanie gazem ze zbiornika jest tańszym dzisiaj rozwiązaniem niż większość pozostałych źródeł ciepła, nie emituje dwutlenku węgla, a sam zbiornik może posłużyć nam nawet 30 lat.

Zbiorniki na gaz są łatwe w instalacji i konserwacji. Są również najbardziej wydajnym sposobem na ogrzanie domu.

Korzyści z zastosowania zbiorników gazowych do ogrzewania obejmują:

  • Bezpieczeństwo: Zbiorniki gazu są bezpieczne, posiadają zawory bezpieczeństwa, które odcinają przepływ gazu w przypadku podwyższonego ciśnienia.
  • Wydajny: Zbiorniki gazu generują ciepło bez marnowania energii. Mają też lepszą izolację niż inne rodzaje systemów grzewczych, co oznacza, że zaoszczędzisz pieniądze na rachunkach za media, a także czas poświęcony na sprzątanie kotłowni czy przynoszeniu opału.
  • Łatwy w użyciu: zbiorniki gazu są łatwe w instalacji i konserwacji, ponieważ nie wymagają dużej konserwacji poza wymianą części w razie potrzeby i sprawdzaniem wycieków.

Zbiorniki na gaz płynny – jakie są rodzaje?

Zbiornik na gaz płynny wykonywane są w wersji naziemnej i podziemnej. Są to naczynia ciśnieniowe i podlegają odbiorowi i badaniom technicznym wykonywanym przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Tylko zbiorniki dopuszczone i odebrane przez UDT mogą być eksploatowane.

Naziemne przydomowe zbiorniki na gaz montowane są na własnych podporach mocowanych do płyty fundamentowej żelbetowej wylewanej lub prefabrykowanej posadowionej poziomo na stabilnym podłożu. Podłoże powinno być wykonane z podsypki piaskowej o grubości 20 cm. Zbiornik należy mocować do fundamentu śrubami kotwionymi w płycie fundamentowej.

Zbiorniki zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą być lokalizowane z zachowaniem bezpiecznych odległości od różnych obiektów takich jak budynki, ogrodzenie, drogi i wynoszą one:

Naziemne zbiorniki:
Zbiornik na gaz 2700 l – 3 m
Zbiornik na gaz 4850 l – 5 m
Zbiornik na gaz 6700 l – 7,5 m

Wymagane odległości od obiektów budowlanych można zmniejszyć o połowę przez zastosowanie ściany oddzielenia ogniowego, np. może to być pełna ściana budynku.

Podziemne zbiorniki na gaz do ogrzewania domu wyposażone są w podpory służące do stabilizacji zbiornika podczas transportu. Starsze konstrukcje zbiorników nie posiadają podpór transportowych, dlatego na czas transportu są specjalnie zabezpieczane. Podziemny zbiornik na gaz montuje się w wykopie o głębokości około 1,8 m. Wymagana jest wielkość przykrycia gruntem w wysokości min. 0,5 m. Zbiornik podziemny, pomimo posiadania podpór transportowych powinien być posadowiony na podsypce piaskowej grubości min. 20 cm. W niektórych przypadkach wymagana jest płyta fundamentowa żelbetowa, do której mocowany jest zbiornik podziemny specjalnymi obejmami kotwionymi w płycie fundamentowej.

Zbiorniki zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą być lokalizowane z zachowaniem bezpiecznych odległości od różnych obiektów takich jak budynki, ogrodzenie, drogi i wynoszą one:

Podziemne zbiorniki:
Zbiornik na gaz 2700 l – 1 m
Zbiornik na gaz 4850 l – 3 m
Zbiornik na gaz 6700 l – 3 m

Zbiornik na gaz do ogrzewania domu cena

Koszt zbiornika na gaz zależy od takich czynników jak jego wielkości i sposób posadowienia. Im większa pojemność zbiornika tym cena będzie wyższą. Zbiorniki podziemne również mają wyższą cenę od naziemnych. Pamiętać należy również o uwzględnieniu kosztu budowy instalacji gazowej zewnętrznej oraz wewnątrz budynku.

Przydomowe zbiorniki na gaz to świetne rozwiązanie, szczególnie teraz, gdy ceny pozostałych źródeł ogrzewania nieustannie rosną, a przyszłość gazu ziemnego jest niestabilna. Ważną informacją jest to, że posiadając ogrzewanie z sieci miejskiej gazu ziemnego, bez problemu można przełączyć się na ogrzewanie gazowe ze zbiornika.